Държавата е в политическа криза след последните президентски избори, в които ген. Румен Радев бе избран за пети държавен глава. Тогава премиерът Борисов подаде оставка на правителството. Последваха серия от консултации между президента Росен Плевнелиев и парламентарно представените партии и коалиции. В петък на Дондуков 2 бе връчен мандат на ГЕРБ като най-голямата политическа сила, но Борисов върна мандата. Часове след това шефът на ВМРО Красимир Каракачанов прие екипа на вестник „ШОУ” за ексклузивно интервю. През последните дни в общественото пространство неговото име се спрягаше за евентуален премиер на ново правителство в рамките на 43-ото НС. 
- Г-н Каракачанов, преди броени часове ГЕРБ върнаха мандата на президента. Имаше ли някаква изненада в решението им?
- Не, това го заявиха още вечерта на втория тур на президентските избори. Още на 13 ноември те казаха, че подават оставката и като им бъде връчен мандат, ще го върнат. Поне за мен изненада нямаше. 

- Следващата партия, на която трябва да бъде връчен мандат, е БСП, но те също заявиха, че ще го върнат. Все пак може ли да си променят решението?
- БСП смятат, че победата на ген. Радев е победа за тях, което не е така. Мислят, че от едни извънредни избори ще получат едни големи резултати и ще дойдат на власт. Според мен фактите ще ги опровергаят. 

- Според конституцията президентът избира коя да е третата партия, на която да връчи мандат за сформиране на правителство. Този път заложи на РБ. Това изненада ли ви?
 - Според резултатите на президентските избори Обединените патриотите са трета политическа сила. Коалицията, която включва ПФ, АТАКА и Народен съюз, имат 33 народни представители. Формално той можеше да връчи мандата на Патриотичния фронт или на някоя друга от парламентарните групи, но той избра Реформаторския блок.

- Какво щеше да се случи, ако го връчеше на Патриотичния фронт?
- Ако българските политици мислеха за държавата, а не  да се занимават със собствените си комплекси или мераци, България щеше да има едно работещо правителство в следващите осем месеца или в следващите година и осем месеца, което да реши основните проблеми, които хората очакват от много години да се решат.

- А кой щеше да е премиер?
- При липса на желание в парламента за създаване на такова правителство този въпрос е излишен.

- Вие бяхте ли готов?
- Аз съм готов да поема отговорност, само че този въпрос не е обсъждан с колегите в парламентарната група, нито в коалицията. Това, което се появи в медиите, че аз ще бъда кандидат за премиер, е малко повече предположение, отколкото реален факт, който ние сме обсъдили. 


Бунтът в Харманли разтресе държавата

- В медиите се появи и друга информация, че имало конфликт между вас и Валери Симеонов, който не бил съгласен да сте министър-председател.
- Този въпрос, както казах, не сме го обсъждали. За нас беше важно каква позиция ще заемат ГЕРБ и БСП и дали биха подкрепили едно такова програмно правителство. Няма как да възникне конфликт за нещо, което не е поставено на масата за дискутиране. Мога да ви уверя, че конфликт между мен и Валери Симеонов няма, защото ПФ е една стабилна коалиция. И не само Патриотичният фронт, а и Обединени патриоти. 

- Волен Сидеров призова ГЕРБ и БСП да направят общо правителство.
- Сидеров ги призова за повече разум и за повече отговорност. Няма какво да ги дели тези две партии, защото лявото и дясното в България са напълно измислени понятия.

В БСП има повече милионери, отколкото в която и да било дясна партия

В ГЕРБ пък има повече членове на БКП, отколкото има в сегашното ръководство на БСП. Къде е лявото и къде е дясното? Всъщност това са едни паравани, зад които се крият политически амбиции и мераци. Това, че членуваш в ЕНП по убеждение, едва ли те прави десен. Или пък, че БСП членуват в ПЕС, кое им е лявото.

- Преди две години същият призив за общо управление на БСП и ГЕРБ направи и Валери Симеонов, а Сидеров скочи срещу него. Сега обаче той го повтаря.
- Не, ГЕРБ, БСП и всички български отговорни политически формации да се обединим. Ситуацията е изключително сериозна, изправени сме пред две служебни правителства. Първото ще бъде назначено от настоящия президент Плевнелиев, на 22 януари влиза следващият президент. Той има правомощията да направи също служебно правителство и най-вероятно ще го направи. Той няма да остави правителството на Плевнелиев. Радев също има възможност да насрочи изборите. Тоест от 13 ноември, когато Борисов заяви, че подава оставка, администрацията вече не работи. В началото на април ще бъдат изборите, след което следва една седмица, в която ЦИК трябва да се произнесе по редовността на изборите и кои партии влизат. Става 9 април, следва една седмица за свикване на Народното събрание – 16 април, когато са lеликденските празници. Чак след 20 април ще се събере новият парламент. Започва се с избора на ръководство и правилник, след което ще се раздават мандатите. Тоест около Гергьовден първата партия може да получи мандат за съставяне на правителството. Настъпват 7 месеца безвластие в държавата. 
Не е вярно това, което казва правителството, че намалява потокът от нелегални мигранти. Има райони на границата, където е изградена оградата, но се реже мрежата и се влиза. Или пък се прави друг ход през река Марица от Турция в Гърция и обратно в България, където българо-гръцката граница не се охранява толкова много и няма ограда.  Сърбите получиха вече помощ от Унгария и Чехия и границата ни с тях се охранява от международен контингент. 


Борисов първи върна мандата

 - Имахте ли разговор с Борисов относно подадената оставка?
- Да, когато станаха инцидентите в Харманли, тъй като протестите на хората се организираха от Обединените патриоти. Той посети два пъти града и двата пъти ни се обади, за да каже какви мерки е набелязал в превръщането на лагера от открит в закрит тип. Нещо, което хората в Харманли, а и ние настоявахме още през лятото да се случи. Ако тогава се беше случило, нямаше да има бунтове и нямаше да има това недоволство от страна на гражданите. 

- Донякъде референдумът се превърна в услуга на Борисов, който сега съобразява действията си с резултата от него. Какво ще се случи с трите въпроса от запитването, все пак над 2 млн. българи посочиха, че искат мажоритарна система?
- Останалите 4 милиона пък не го посочиха. 

- До следващите избори ще се приеме ли мажоритарната система?
- Няма как да се случи, тъй като до края на този парламент има около 20 работни дни. На 22 януари парламентът приключва работа. Няма как един законопроект, който още не е внесен, да мине през комисиите, да мине на първо четене, да се върне в комисиите за поправки, да мине на второ четене в комисии и на второ четене в парламента за 20 дни е невъзможно. 

- Тоест това ви спасява?
- От какво ни спасява? Това можеше да се случи, ако имаше правителство и парламентът работеше. За няколко месеца можеше да се разработи нов проект за изборна система. 

Не смятам, че изборното законодателство решава качеството на работата на парламента

това са глупости. 

- Ще бъдете ли в парламента, ако бъде въведена мажоритарната система?
- Много хора няма да бъдат. Аз лично за себе си не се притеснявам, вижте ми резултатите в моя избирателен район и ще прецените.

- Ако даденият изборен район има само един представител в парламента, как ще влезете вие?
- Е няма как, Плевен излъчва 8 народни представители, а не един. 

- В случая обаче се говори за разделяне на България на 240 изборни района.     
- Това е абсурдно да се случи в рамките на няколко месеца. Винаги съм казвал, че мажоритарната система е несправедлива. Какво ще промени тя? Зад нас в момента е картата на България. Искате ли да ви кажа от Видин до Кърджали кои ще са депутатите на икономическите групировки и на големите фирми? Това всички го знаят. При 240 малки избирателни района 28 000 ще бъдат избирателите, които ще бъдат в един такъв. Гласуват около половината, които ще избират даден депутат. При практиката да се купуват гласове в България, а това го правят тези, които имат пари, ясно е какъв ще е резултатът. Вотът ще бъде корпоративен, тоест през фирмите ще се притискат работниците. Това са напразни надежди на ГЕРБ, които имат около 160 кметове, които държат местния бизнес, тъй като те дават обществените поръчки и имат влияние чрез социалните служби върху циганите. Те си правят сметката, че ще могат да вкарат повече от 120 мажоритарно избрани депутати. Вторият тур на президентските избори показа, че хората могат да гласуват и на инат. Не се знае при едни мажоритарни избори какво може да се случи. 


Конфликт между мен и Валери Симеонов няма, обяснява Каракачанов

- Съжалявате ли, че по време на кампанията не заложихте на това да разяснявате опасностите, които според вас крие мажоритарната система, и се стигна дотук?
- Там, където са ме питали хората, съм го разяснявал. Ние имахме ясна позиция. Ние бяхме за намаляването на субсидията, предлагахме да бъдат 4 или 6 лева на глас. 

- Как ще се издържате тогава?
- ВМРО няма никакъв проблем да се издържа. Ние сме единствената партия, която има имоти като наследство. 

- А останалите партии в коалицията?
- Тук е проблемът. 

С демагогия няма как да оставиш партиите да се издържат 

без да получават пари. Затова ние предложихме субсидиите да бъдат намалени на 6 лева и да имат таван. В момента се оказва, че партии като ГЕРБ и БСП имат спестени пари от субсидии. ПФ взима 1,8 млн. лева годишно и като ги разпределиш между двете партии – НФСБ и ВМРО, се оказва, че отиват за разходи. Има партии, които взимат по 13 – 15 млн. лева, харчат по 1-2 млн. годишно, а останалите ги слагат на влог. Точно затова предлагахме да има таван. В този бюджет също имаше предложение на колегата Славов за таван, което ги ограничава, ние ги подкрепихме, но не се прие. Във всички нормални и цивилизовани страни има субсидиране на партии, но трябва да е нормално. Миналата година имахме предложение да се намалят от 12 на 6 лева на глас, ГЕРБ намали субсидията само с 1 лев. В същото време искат да подкрепят референдума на Слави, според който субсидията ще бъде по 1 лев на глас. Малко демагогско е.

- Всички твърдят, че ако няма субсидии, партиите ще се финансират по незаконен път. Как се справяте в момента тогава? С около един милион може ли да се издържа цяла година партия, че и избори да проведе?
- Нашата кампания не струваше повече от 600 000 лева. В момента правим доклада и ще ви кажа колко точно е струвала. Ако ние имахме парите, които ГЕРБ получаваше, резултатът щеше да бъде различен. Ние сме ползвали част от медиите, и то тези, които са най-евтини. Примерно бТВ и НОВА искаха 6-7000 лева за видеоклип, но там ние не сме пускали. 

- Да не забравяме, че в коалицията имате три партийни телевизии – Скат Алфа и България 24.
- Няма как да ги сравняваш тези медии с една национална телевизия. Ползвахме БНТ, която като обществена медия имаше най-ниски тарифи. Ползвахме от дъжд на вятър и вестниците и сайтовете. Не беше равнопоставено. Едно е да получаваш 13 млн. лева, друго е 1,8 млн. лева. 

- Как издържате вашата телевизия България 24?
- Тя първо не е наша, но чрез субсидията. Тя е частна телевизия, отстъпили сме им помещение и вместо наем имаме медийно обслужване, имаме си договор. 

- Какво трябва да се направи на границата, докато няма правителство?
- Трябва да се изпрати повече войска на границата. Другото нещо, което съм предлагал на министър Бъчварова, но тя не го прие, е вместо да се командироват полицаи от цяла България, могат от трите погранични области да се наемат на граждански договори бивши военни и полицаи. Би струвало наполовина и едни 12 млн. лева биха се спестили. 

- Нагласено ли беше случилото се в Харманли? Имаше ли някой, който режисира всичко това?
- Като погледнем, че в същия ден се случиха подобни неща и в Гърция, Италия и Франция, явно има някакъв център, който контролира нещата. 

- Видяхме Борисов като спасител. Някои веднага казаха, че той има пръст в нагнетяването на тези събития. Възможен ли е този сценарий?
- Не, той няма интерес в края на мандата да има нещо подобно. Ако беше по времето на друго правителство, тогава може да се предположи, че има интерес. Въпреки оставката той реагира много бързо и направи това, което трябваше и което искаха хората – лагерът да е ограден и охраняван по-сериозно. 

- Ще се промени ли нещо, ако мигрантите бъдат преместени до границата?
- Няма да бъдат в населените места и няма да има съприкосновение с местните и ще се избегнат тези конфликти. В София има три такива лагери, хората, които живеят около тях, недоволстват. Закачат жени, има побоища между тях, тъй като имат етнически и религиозни различия. В Овча купел, където има няколко големи супермаркети, влизат и се хранят между щандовете и излизат, без да плащат. Камерите ги снимат, но какво можеш да им направиш? Нищо! Идеята съм я заимствал от Австрия, не съм я измислил аз. Там има три големи лагера, които са до границата, извън населените места. Така много по-лесно може да върнат някого, ако  избяга. Един малък град като Харманли побира около 3000 мигранти, които щъкат из града. Хората казват: „Не знаем от какъв тип ще направите този лагер, но нашите къщи са от закрит вече”. Хората се страхуват, говореше се за зарази, медиите показваха мигранти с рани по тялото от  болести, които отдавна са забравени на нашия континент. 

- Много станаха тези, които печелят от тях – каналджиите. Какво се прави по този въпрос?
- Удрят се канали, но когато един подобен процес се проточи във времето, се корумпира и част от системата, част от полицаите също участват. Не е логично да минават големи групи от хора и те да не бъдат хващани. 

- Следващите парламентарни избори наближават. Водили ли сте разговори кой да бъде ваш кандидат за премиер?
- Не сме говорили. Това, което коментираме, е стратегията и програмата ни. 

- Може ли нещо да ви раздели отново?
- По принцип винаги може нещо да ни раздели. Хората се събират и разделят, едно семейство се разделя, какво остава за една коалиция. 

Това обединение се посрещна много добре от хората

 Това работи тази коалиция да се задържи. 

- Много малко се знае и коментира напоследък за Красимир Каракачанов извън политиката. Какво правите извън парламента?
- След парламента отивам в офиса, където стоя до 8 часа, след което се прибирам. В петък, събота и неделя обикалям страната, задължително два пъти в месеца съм си в избирателния район. 

- А личен живот?
- Разбира се, че имам. Обичам да чета книги, да ходя по планините. Обичам хубавото вино, нормалните неща. 

в. "ШОУ"