Има активизация на криминалния контингент заради политическата несигурност в страната. Това каза гл. секретар на МВР гл. комисар Георги Костов във връзка с резултатите от няколко успешни реализации на ГДБОП, проведени през последните 48 часа в различни градове на страната. По думите му е важно да има послание за сигурност в тези времена на несигурност.
Според него в условия на политическа нестабилност, каквато има в момента, визирайки, че правителството е в оставка, има раздвижване на престъпните структури, които са били иначе дълбоко неутрализирани. Костов обаче заяви, че всички правоприлагащи органи са дълбоко мотивирани и амбицирани да не отстъпят от вече завоювани позиции.

Той направи кратък обзор на последните по-значими реализации като припомни, че преди 10-на дни бе заловен ТИР с цигари, а сега няколко опита за незаконно разпространение на огромни количества оръжия и наркотични вещества за огромни суми. От последните реализирани акции главният секретар на МВР посочи като най-значима тази в столичния ж.к. „Студентски град“, при която са открити 80 кг изключително чист хероин на стойност над 2,5 млн. лв., като отбеляза, че цената му би могла да нарасне двойно, ако наркотикът се смеси и стигне до уличния пазар. В хода на разследването на територията на София е задържан 35-годишен криминално проявен мъж от София, в чиято кола е открита разпределената в два куфара дрога.

Друга значима реализация е проведена на територията на Стара Загора . При нея са задържани 5 души, част от организирана престъпна група, свързана с разпространение на оръжие, боеприпаси и взривни вещества, достатъчни да се осъществи голям терористичен акт. Зам.-директорът на ГДБОП ст. комисар

Гл. секретар на МВР обобщи, че тази година можем да бъдем доволни от противодействието на този вид престъпност на всички правоприлагащи органи. По думите му иззетите количества от тях до момента от началото на годината са над половин тон хероин, над половин тон синтетични вещества годни за употреба и близо 100 кг кокаин. Към това гл. комисар Георги Костов добави, че в историята на правоприлагащите органи на България няма база за сравнение с активността на тези органи.