Емил Георгиев е изп. секретар на Федерацията за защита на потребителите от 2015 г., а преди това е бил член на ръководството на организацията. Той е един от основателите на политически клуб „Екогласност“ и негов председател от 2006 г. 4 мандата е бил общински съветник в община Хасково. Депутат в 42-рото народно събрание. Завършил е Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив.

- Г-н Георгиев, прокуратурата влезе в КЕВР и търси и документи за извършени нарушения, свързани с шоковото поскъпване на природния газ и парното от началото на месеца. Как бихте коментирали случващото се?
- Аз съм удовлетворен, че прокуратурата най-после се раздвижи. Явно писмото, което ние пратихме до Върховната прокуратура, е свършило работа. Това не може да не ни впечатлява и да се чувстваме удовлетворени. КЕВР отдавна се движеше по острието на бръснача и неговият председател или проповедник, както аз го нарекох, Иван Иванов, определено обслужваше корпоративни интереси. Казвам го, без да се притеснявам. Сега дойде време за отплата и той трябва да си получи заслуженото за това, което се опита да направи спрямо българските потребители. Той излъга няколко пъти. Най-голямата му е лъжа е, че каза, че увеличението на газа е само с 29,7%.

- От КЕВР обаче се похвалиха, че са успели да накарат „Булгаргаз” да намали исканото увеличение.
- „Булгаргаз” каквото искат, наистина го крият Той даде аванс от 0,04% в полза на българските потребители. Чак да се разплаче човек от умиление. Фактически обаче той удовлетвори исканията на „Булгаргаз”. Но в същото време излъга за такса пренос и фактически с тази такса излиза, че синьото гориво е поскъпнало с 36 на сто и малко отгоре. Това е първата му лъжа. Втората му лъжа е, че едва ли не е имало обществено обсъждане, което не е вярно. Имаше една къса процедура, която не се изисква при промяната на цената на природния газ, а само при ситуации, свързани с повишаването на цената на тока. По този начин той направи услуга на „Булгаргаз”, а вероятно и на други фирми, които са свързани с бизнеса с газ, като на Сашо Дончев и знам ли кой още. Сега Иванов трябва да си плати много сериозно, за да могат следващите след него да се замислят какво правят. Не му давам повече от един месец на поста.

- Оптимист ли сте, че случващото се може да доведе до връщане на старите цени на природния газ и парното?
- Би трябвало да се върнат, защото няма никакво основание за повишението. Още повече че Европейската комисия не се е произнесла и което е най-лошото в случая - че това служебно правителство и той гледаха някъде по облаците, вгледани в собственото си его. Да не забравяме, че там министърът на икономиката е бивш изпълнителен директор на „Булгаргаз”, така че май няма нищо случайно в това, че те досега мълчаха. И сега искат специално разрешение на комисията да отложи с няколко дни. Така че там е завъртяна интрига, която въобще не е случайна. Пръст има и служебното правителство.

Не успеем ли да се договорим с „Газпром” за по-ниски цени на природния газ, значи се хвърля прах в очите на хората. И този път отново може да се стигне до драмата, подобна на тази с цените на тока от 2013 година.

- Другото, по което прокуратурата ще разследва КЕВР, е, че не са обърнали внимание на сливането на търговски дружества, търгуващи с газ, вследствие на което се е получило вдигане на цените за потребителите.
- Точно затова казвам, че всичко е направено съвсем съзнателно. Хората са ограбени с огромни суми и затова сме удовлетворени, че най-после прокуратурата се самосезира на базата на всички наши усилия и други неправителствени организации и омбудсмана.

- Предполага се, че КЕВР са задържали жалба на „Овергаз” за прекъснат достъп до Чирен. След това „Овергаз” са се оплакали на ЕК и България е заплашена от глоба от 200 млн. лв. Как ще коментирате този въпрос?
- Тези от „Овергаз” да не се правят на свещени крави, защото може да се окаже, че всичко е въпрос на една обща комбина. Специално аз съм песимист за всички тези действия и мисля, че няма нищо случайно. Те при всички положения имат намеса в цялата тази история с повишаването на цената на газа.

- Според вас необходими ли са законодателни промени, нормативни промени за регулацията на цените на природния газ, топлинната енергия, водата, доставяни на потребителите от т.нар. естествени монополи?
- Мога да кажа, че ние във Федерацията на потребителите имаме вече подготвен проект за закон за промяна на Закона за енергетиката. В частта си за транспониране на директива 83 на ЕК, т.е. потребителят да заплаща само това, което е поръчал. Или казано по друг начин – преоценка на таксата за сградна инсталация. При всички положения ще настояваме да отпаднат и топлинните счетоводители, тъй като те вдигат цената за потребителите поне с 10% и всъщност изпълняват поръчката на топлофикациите. Прикриват нещата, които се извършват там.

Разбира се, в тази промяна ще настояваме на всяка цена да се направят промени и в Наказателнопроцесуалния кодекс и да се предвидят много строги санкции за крадците на топлинна и електроенергия, на вода и т.н. За тези неща имаме готовност и чакаме парламентът да започне нормално работа и чрез отделните комисии и омбудмсана ще ги внесем.

- Трябва ли да има промяна на правилата, по които работи КЕВР?
- Задължително. Тези правила в момента не са никакви правила, те са правила на задкулисието, така да се каже, и няма никаква прозрачност. Ние задължително ще настояваме в работата на КЕВР оттук нататък да се включват и неправителствени организации - тези, които конкретно са ангажирани със защитата на правата на потребителите. Те трябва да участват активно при вземането на решенията и по този начин ще стават ясни нещата, които стават там. А сега правят закрити заседания. Всичко трябва да бъде прозрачно и пред очите на хората.

- Освен прозрачността трябва ли да се промени и друго нещо в работата на КЕВР? Имаше идея да се раздели комисията на воден и енергиен регулатор.
- И да дойдат още чиновници, които да се чудят как да си изхарчат парите ли? Според мен тази идея изобщо не е удачна. Важното е в работата на КЕВР в сегашния си вид да могат участват и неправителствени организации, особено тези, които са доказали, че се занимават с проблемите на потребителите. Оттам нататък това случи ли се, всичко ще бъде ясно. И всичко на минутата ще стига до вас, до медиите.

Източник: "Монитор"