10 месеца след миграционното споразумение между ЕС и Турция, Еврокомисията отчете, че няма сериозно пренасочване на миграционните маршрути, предаде БНР. Регистрират се средно дневно под 4 нелегални пресичания на сухопътната граница между Турция и България, като Комисията отбелязва, че общият брой на нелегалните мигранти у нас е намалял от 28 септември насам. 
ЕК отчита, че София и Анкара са сключили двустранно споразумение за обратното приемане на чужденци, проникнали на тяхна територия. По силата на това споразумение нашата страна е поискала да върне на Турция 543 души, а досега турската държава е приела 19 от тях. 

В доклада се припомня обещаната на България спешна помощ от 160 милиона евро за охрана на външната граница, от които 101 милиона вече са предоставени, а документите за получаване на останалите 59 милиона се обработват. 

Броят на незаконните преминавания в Егейско море през отчетния период продължава да е значително по-нисък, отколкото преди споразумението на ЕС с Турция. От март насам броят на пристигащите средно на ден лица е 92 души, в сравнение с пристигащите 10 000 на ден през октомври миналата година. 

Комисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос изрази задоволство от отслабения миграционен натиск към територията на Гърция: 

Целта ни сега е да увеличим връщанията и да намалим още натиска над гръцкте острови. Колкото до визовата либерализация, Комисията и Турция продължават съвместната работа за намиране на окончателно решение. 

Турските власти обаче още не са изпълнили 7 критерия за отпадане на визите, което бе едно от условията в миграционната сделка, отбелязва в доклада си ЕК. 

Досега България е приела 29 мигранти от въведените от ЕС квоти, показват данни, представени от Европейската комисия, съобщи и БТА. Нашата страна е приела тези мигранти от Гърция, като е поела обещание бройката да достигне 831 души. От мигранти, попаднали в Гърция, са подадени 260 молби за заселване у нас. 

От Италия нашата страна е поела обещание да вземе 471 мигранти. От пристигналите в Италия мигранти 140 са пожелали да дойдат в нашата страна. Досега не е осъществено нито едно преместване по тези квоти, сочат документите. 

По споразумението ЕС-Турция за размяната на сирийски бежанци, подслонени на турска земя, срещу обратното приемане от Турция на мигранти, за които няма основание да останат в Европа, у нас не е бил заселен нито един сириец. Нашата страна е изразила готовност да приеме 50 души по тази схема.