Бракониери на бяла мида унищожават морското дъно край Лозенец. Притеснени хотелиери от месец сигнализират ежедневно на всички отговорни институции, но държавните органи явно не могат да се справят с нарушителите, съобщава "Флагман".
Риболовните инспектори от ИАРА са идвали на няколко пъти на проверка, глобили са бракониерите, но след тяхното тръгване събирачите на бяла мида отново се връщали.

„Призоваваме ръководството на ИАРА, лично изпълнителният директор Валентин Вълков, да изпрати мобилен екип, който на място да проверява всеки ден лодките. Повече от ясно е, че с регулярни идвания няма как да се справят с нарушителите. В Лозенец трябва да има човек, който да ги следи ежедневно“, призоваха хотелиерите.



Бракониерите могат сериозно да увредят морското дъно и да нанесат непоправими щети на залива, увреждайки завинаги плувната зона, категорични са еколози.

Проблемът е, че нарушителите тралят морското дъно за бяла мида, но щом видят, че към тях се идват риболовни инспектори те прибират тралиращи и драгиращи средства за улов и обясняват присъствието си в залива с това, че имат разрешително за стопански риболов, разказаха наблюдатели на процеса.



Дълга кореспонденция с ИАРА, е провел Мирослав Маринов, представител на туристическия бранш. Той е първият, който е сигнализирал за проблема.

Публикуваме част от кореспонденцията на Мирослав Маринов с държавните институции. Тя доказва безсилието на ИАРА да се справи по обичайния метод с нарушителите. От писмата се вижда, че действително корабите са в залива за бяла мида, но явно по традиционния начин – с проверка след сигнал, те не могат да бъдат спрени.


-----------------------------------------------
Уважаеми г-н Маринов, във връзка с Ваше писмо на ел. поща на ИАРА с вх. 9400-3111(1)/15.02.2017 г., относно сигнал за извършване на риболов , Ви уведомяваме за следното:

     На 17.02.2017 г. инспектори на ИАРА, извършиха проверка по Вашия сигнал в акваторията на плажа на къмпинг „Оазис“ и плаж "Перла". Наблюдаваха се четири броя риболовни кораби /РК/ с външни маркировки: БС 494, ЦР 627, ВН 8577 и ЦР 591, извършващи стопански риболов на бяла пясъчна мида с дънни тралиращи и драгиращи средства на къмпинг "Оазис" и два броя РК с външни маркировки: БС 880 и БС 2109 в акваторията на плаж "Перла", извършващи стопански риболов на бяла пясъчна мида с дънни тралиращи и драгиращи средства.
    Използването на дънни тралиращи и драгиращи средства за улов на бяла пясъчна мида е забранено, съгл. ЗРА.
    След приключване на стопанския риболов бяха извършени проверки на пристанище Царево и бяха съставени КП, които са основание за съставяне на актове за установяване на административни нарушения /АУАН/.
    Искаме да Ви уведомим, че тази дейност се наблюдава и контролира от ИАРА, въпреки обективните трудности за фактическото установяване на нарушенията на море и съответно санкциониране на нарушителите.

С уважение,

Катя Андонова
Главен експерт в дирекция АПОЧР
Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури
гр. Бургас, ул. „Княз Александър Батенберг“ № 1
тел. 056/87 60 60
------------------------------------

Уважаема  г-жо Андонова,
Благодаря за отговора, но от изложеното не разбрах в крайна сметка в нарушения ли са тези действия или всичко е законно?

Днес времето е прекрасно и отново се появиха въпросните тралери!
Прилагам отново снимков материал.

---------

>-------- Оригинално писмо --------
>От: "office" [email protected]
>Относно: отговор
>До:
>Изпратено на: 16.02.2017 09:21
        Уважаеми г-н Маринов,

във връзка с Ваше писмо на ел. поща на ИАРА с вх. 9400-3111/08.02.2017 г., относно сигнал за тралене на морското дъно в непосредствена близост до брега, Ви уведомяваме за следното:
1. На 10.02.2017 г. инспектор на ИАРА, съвместно със служител на Гранично полицейско управление гр.  Царево извършиха проверка по Вашия сигнал в акваторията на плажа на къмпинг „Оазис“. Поради неблагоприятните метеорологични условия /вълнение на морето 4-5 бала/ не са констатирали наличие на лодки, които да извършват риболовна дейност.
2.На 15.02.2017 г., на основание приложеният от Вас снимков материал, бе отправена покана от ИАРА към капитана на РК с външна маркировка АХ-278 „Св. Никола“.  Същият се яви в Централно управление на ИАРА гр. Бургас, при което беше проверена дейността, фактите, обстоятелствата и риболовните дневници за 07.02.2017 г.
3.По случая беше съставен констативен протокол /КП/.
4.Уловът на бяла пясъчна мида, съгласно Нормативните документи е разрешен единствено с ръчен способ и водолазно оборудване на разстояние една морска миля от бреговата линия.

Съгласно Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ е забранен стопанския риболов с дънни тралиращи и драгиращи средства.

5. Риболовният кораб АХ-278 „Св. Никола“, има и представи валидни разрешително за стопански риболов и удостоверение за усвояване на ресурс от риба и други водни организми –миди и скариди за текущата 2017 г.
                   
С уважение,

Катя Андонова
Главен експерт в дирекция АПОЧР
Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури
гр. Бургас, ул. „Княз Александър Батенберг“ № 1
тел. 056/87 60 60