"Победата се вижда, Клинтън се стреми да я прехвърли и на други демократи", пише в. "Ню Йорк таймс". Хилари Клинтън вчера агресивно се възползва от предимството си в президентската надпревара, като призова чернокожите избиратели в щата Северна Каролина да гласуват предварително и да накажат републиканци в Конгреса, които подкрепят Доналд Тръмп, а партията на Тръмп все повече признава, че той едва ли ще навакса изоставането си в допитванията, пише изданието.
В стремежа си да превърне предимството си над Тръмп в недостижима преднина, Клинтън агитира традиционни привърженици на демократите да гласуват още сега в щатите, където това вече е възможно. С набирането на преднина още преди изборния ден 8 ноември в щати като Северна Каролина и Флорида, тя би могла да ликвидира възможността на Тръмп за късно наваксване, отбелязва вестникът. На моменти Клинтън не просто търси победа над Тръмп, а призовава избирателите да засилят позицията й в Конгреса и да низвергнат не само Тръмп, а и републиканците, които го приемат или официално го подкрепят.

За републиканците отслабването на способността на Клинтън да вкара демократи в Конгреса се е превърнало във водещ императив в последните седмици от кампанията за изборите през 2016 г. При толкова спадналите шансове на Тръмп да се пребори с Клинтън републиканците казват, че сега ще призовават гласоподавателите да изберат разделено управление, за да не получи Клинтън безконтролна власт, отбелязва "Ню Йорк таймс". "Дори ако демократите спечелят Сената през 2016 г., мнозинството им идва ли ще е дълготрайно", пише в. "Вашингтон пост". Ако трябва да сме честни, президентската надпревара между Хилари Клинтън и Доналд Тръмп на практика приключи.

Това означава, че голямата битка в следващите 15 дни ще е за контрол над Сената, където демократите се нуждаят от четири места, за да си върнат мнозинството, пише изданието. В последно време тази перспектива изглежда все по-вероятна, до голяма степен благодарение на сриването на Тръмп като кандидат-президент, което изглежда повлича след себе си някои републикански сенатори в щати като Северна Каролина, Ню Хемпшър и Невада. Това, което малцина обсъждат, а би трябвало, е, че това може да се окаже краткотрайно мнозинство за демократите в Сената, тъй като частичните избори от 2018 г. се очертават забележително неблагоприятни за тях.

В тази година 25 демократи или свързани с демократите независими сенатори се кандидатират за нов мандат, спрямо само осем републиканци. 20 процента от тези 25 места на демократите са в щати, в които през 2012 г. тогавашният републикански кандидат-президент Мит Ромни помогна за победата на свои съпартийци, а дори Тръмп вероятно ще постигне това на 8 ноември - Индиана, Мисури, Монтана, Северна Дакота и Западна Вирджиния. Очаква се всичките петима титуляри демократи в тези щати да се кандидатират за преизбиране.

Тъй като обаче 2018 г. почти сигурно ще бележи първите междинни избори на президентско управление на Хилари Клинтън, трудно може да се види как партията й ще избегне сериозни загуби в традиционно републикански щати. Дори и демократите да спечелят Сената през 2016 г., може много скоро отново да станат малцинство. Което значи, че президентката Хилари Клинтън ще има две години да работи с приятелски настроен Сенат преди нещата да станат много, много по-трудни за нея в Конгреса, заключава в. "Вашингтон пост". "Хилари Клинтън е с такава преднина в допитванията, че даже вече не изпитва нужда да обръща внимание на Доналд Тръмп", пише в. "Дейли телеграф".

След като преднината й в някои национални анкети стана двуцифрена, Клинтън заяви, че вече изобщо няма да се занимава с Тръмп и повече няма да контрира негови твърдения. "Мисля повече да не му отговарям", каза Клинтън на въпрос за обвинението на Тръмп, че американските медии са пристрастни в полза на нейната кампания. "Каквото ще да говори, както ще да си води кампанията. Аз ще продължа да говоря за това, което искаме да постигнем", заяви Клинтън, цитирана от "Дейли телеграф".