Около 2000 от търсещите приемни семейства у нас 2400 деца не са изоставени, а са били отнети от родителите им, за да бъдат осиновени, предимно в чужбина. Това шокиращо разкритие направи Звездомира Чапарова, активист на Фондация за защита правата на децата, цитирана от в. България днес.
По думите й от години у нас действа "държавна машина", чиято цел е да "отмъква" деца - най-вече добре изглеждащи, от по-бедни, необразовани, социално слаби родители или от самотни майки.

"Ситуацията е точно такава, каквато я показват в сериала "Откраднат живот", не вярвам, че те случайно са вкарали такъв сюжет. Само че не става въпрос за частни болници, а за държавни институции, което е най-лошото. Хора от всички институции са в схемата - представители на Агенцията за социално подпомагане, на Агенцията за закрила на детето, от регионални инспекторати. Не знам дали ръководствата на тези институции знаят какво се случва, но на по-ниските нива е страшно", обяснява Звездомира. 

"Ако е самотна майка и роди здраво дете, социалните я разпитват, научават историята й. Използват, докато е в следродилна депресия или под наркоза, бутнат й да подписва някакви документи и докато се е опомнила, отнели са й детето. Ако са бедни, неуки родители, почват да търсят под вола теле. Правят абсолютно нелогични неща, само и само за да могат да отнемат детето. И това не се прави в полза на детето и за негово добро. Прави се, за да източват пари от бюджета или да получат пари от осиновители в чужбина!", категорична е тя.

"Ако някой смята, че всичкото това звучи като фантастика, ще му дам за пример и моят случай", продължава Звездомира Чапарова. "И аз съм самотна майка. Родих на 32 години. Имах си обаче средно образование, добра професия и много стабилен доход. Сама съм си гледала детето. Когато дъщеря ми стана на 14 години, с ужас установих, че се е събрала с лоша компания и е почнала да се дрогира. Веднага се обърнах към социалните за помощ какво да правя. Ходих при тях постоянно, разказвах, плаках. Подписвах някакви документи. Не съм задълбавала какво подписвам, мислех, че ми съчувстват и търсят как да ми помогнат. На четвъртия месец един добър човек от там ме дръпна настрана и ми каза: "Жена, стига си подписвала тези документи! Вече са намерили осиновител за детето ти във Франция. Ще изкарат, че понеже си допуснала дъщеря ти да почне да се дрогира, значи си неспособна да се грижиш за нея", припомня си кошмара Чапарова. 

"Тогава се сепнах, почнах да чета. Заради дъщеря ми още водя дело. Хващам им безумията постоянно. На няколко пъти делото вече беше върнато, няма да се дам!", категорична е активистката.

От Агенцията за закрила на детето заявиха, че се ангажират веднага да направят проверка на изнесените в статията случаи. "За съжаление бизнесът с осиновяване на деца в чужбина съществува още от социалистическо време", признаха от агенцията. До момента обаче там конкретни сигнали, че деца са отнемат без причина от родителите, не са постъпвали.