Китайското външно министерство съобщи, че ще предприеме ответни действия, след като президентът на Словакия Андрей Киска се срещна с тибетския духовен водач в изгнание Далай Лама, обвиняван от Пекин в насърчаване на независимост за хималайския регион, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Китай смята 80-годишния монах - лауреат на Нобелова награда за мир, за сепаратист, въпреки че той казва, че единствено настоява за истинска автономия за Тибет, който беше "мирно освободен" от китайската комунистическа армия през 1950 г.

Според официалната интернет страница на Далай Лама, който е на обиколка в Европа, той се срещнал с президента Киска в неделя на обяд в словашката столица Братислава.

Говорителката на китайското външно министерство Хуа Чунин каза, че Киска е пренебрегнал "силното възражение" на Китай относно срещата, противоречаща на политиката за "един Китай", която словашкото правителство е обещало да поддържа. 

"Китай решително се противопоставя на това и ще отговори по съответстващ начин", каза Хуа на ежедневен брифинг в Пекин, без да разкрива подробности.

Говорителката на китайското външно министерство Хуа каза, че Далай Лама отдавна се опитва да отдели Тибет от Китай и правителството се противопоставя на всякакви контакти на чуждестранни официални представители с него.

Срещата "разруши политическата основа на отношенията между Китай и Словакия", каза Хуа. "Настояваме словашката страна ясно да признае антикитайския характер на кликата на Далай Лама и искрено да уважава основните интереси и големите безпокойства на Китай."

Тя допълни, че Словакия трябва да предприеме действия, с които да заличи негативното влияние от тази среща.

Миналия месец, след изказване на Далай Лама в Европейския парламент в Страсбург и среща с неговия председател Мартин Шулц, Китай отново реагира гневно и заплаши с ответни мерки, припомня Ройтерс.