Над 13 000 инсулта са регистрирани у нас от началото на годината досега. Ако се реагира в рамките на 4 часа, пациентите могат да се възстановят. Оказва се обаче, че диспечерите на телефон 112 отклоняват пациентите към личните лекари и така те отиват в болница твърде късно. Това стана ясно по време на Първата национална среща за успешното въвеждане у нас на международния проект „Ангелите”, организирана от Българското дружество по неврология, съобщи Hospital.bg, цитиран от "Телеграф".
У нас тромболитичната терапия се прилага при много малко пациенти по ред причини. Една от тях е твърде голямото забавяне. „Когато човек се почувства зле, той обикновено звъни на телефон 112. Там обаче често преценяват, че състоянието не е спешно, а това е фатално”, категоричен беше акад. Иван Миланов, шеф на МБАЛНП „Свети Наум”.

Според него трябва сериозно да се работи на няколко нива, ако държавата не иска да генерира инвалиди – по-добра информираност на обществото, обучение на диспечерите на телефон 112 на спешните лекари, създаване на специализирани центрове за лечение на инсулт и т.н. 
Около 78% от хората с инсулт се приемат с мозъчни поражения.

„Едва 20% от тях се прибират у дома, където продължават с лечението си”, отчете проф. Параскева Стаменова, зам.-шеф на болница „Свери Наум”. По думите ѝ на всеки 30 минути по един пациент с инсулт умира или става инвалид, само защото не е попаднал на правилния лекар в правилната болница. А при тази диагноза от особена важност е бързината, с която се реагира.

„Лечението на инсулта може да е ефективно при следния план за действие. До 10 мин. Трябва да се направи адекватна оценка на състоянието на пациента, до 25 мин. – да се направи компютърна томография, до 45-мин. – да се разчетат резултатите, и до 60 мин. – да се приложи медикамента”, подчерта акад. Миланов. 

По думите му в момента се изграждат високотехнологични центрове за лечение на инсулт в София, Пловдив и Варна, но най-вероятно страната ни ще има нужда от още клиники.