Засега не се предвиждат силни земетресения непосредствено на територията на нашата страна. Това съобщи пред „Фокус” Проф. Емил Ботев, директор сектор „Сеизмология” към Геофизичния институт към БАН във връзка с регистрирано земетресение в централната част на акваторията на Черно море, намиращо се на 300 км от страната ни. 
„Интензивността на това действие във Варна е от втора степен по 12 степенната скала на Медведев-Шпонхойер-Карник , която оценява единствено интензивността на въздействието на повърхността от някакъв източник, разположен някъде в пространството”, обясни проф. Ботев.

По думите му тази сътресяемост е втора степен, което означава, че я усещат само свръх чувствителни хора. „Нормалните хора започват да усещат като леко трептене 3 степен, а сградите от 5 степен. От 6-7-ма степен започват животозастрашаващите. Във Варненско на 10 места не е усетено, което е нормално, защото земетресението се намира не на 30 км от територията на страната, а на 300, извън нея.

Това е земетресение, което се намира в централната част на акваторията на Черно море и не би трябвало да има ефект дори по турското крайбрежие, което е по-близо. Земетресението е достатъчно слабо”, коментира още проф. Емил Ботев. „Единственото огнище, което може да въздейства от малко по-далече от територията на страната е Вранчанското огнище, в Румъния, защото там земетресенията са на много голяма дълбочина под земната кора и сеизмичните райони се разпространяват безпрепятствено до България, без да намалят енергията си”, добави той. Проф. Ботев уточни, че е трудно при земетресения извън страната да има сериозни ефекти. 

„Земетресение, което не е на 60, на 100 или 200 км, а е на 300, и то повърхностно, не може да има такива ефекти на територията на страна, които да доведат до сериозно усещане”, посочи проф. Емил Ботев. По думите му от близо 10-тина места, които са проверили, само един човек е усетил слабото земетресение.