Както БЛИЦ писа вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън отхвърли критиките, че Белият дом не е реагирал на предполагаемите опити за намеса на Русия в президентските избори следващия месец, предаде Франс прес. "Ще изпратим послание" на руския президент Владимир Путин, каза Байдън с иронична усмивка в интервю за американската телевизия Ен Би Си. "Имаме капацитета да го направим и посланието ще бъде изпратено", подчерта той, като уточни, че това ще стане в най-подходящия момент. Попитан дали обществото ще узнае за посланието, Байдън отговори лаконично: "Надявам се, че не." Вицепрезидентът на САЩ не даде подробности.
Според телевизия Ен Би Си, цитирана от ТАСС, Съединените щати се готвят за евентуална мощна кибератака срещу Русия. Целта била да бъде засегнато руското ръководство. Миналата седмица администрацията на президента на САЩ Барак Обама обвини Русия, че се меси в президентските избори, като е дирижирала хакването на имейлите на американски видни личности и институции.

Мишена на кибератаките е основно Демократическата партия и нейният кандидат за президент Хилари Клинтън. В сряда руският министър на външните работи Сергей Лавров определи тези обвинения като ласкателни, но смешни. Обвиненията на редица жени срещу кандидата на републиканците за президент на САЩ Доналд Тръмп засенчиха почти напълно необичайния опит на трета страна, която и да е тя, да повлияе на изхода от надпреварата в критичен момент, отбелязва Асошиейтед прес. Вчера разобличителният сайт Уикилийкс публикува поредната партида електронни писма, откраднати от личния акаунт на ръководителя на кампанията на Клинтън Джон Подеста.

От щаба на демократката заявиха, позовавайки се на информация на Федералното бюро на разследване (ФБР), че този хакерски удар е разследван като част от по-обща кибератака срещу ръководството на Демократическата партия, в която може да е замесена Русия. От новите публикувани имейли става ясно, че от кампанията на Хилари Клинтън са поискали от нейния съпруг Бил Клинтън да отмени реч пред инвестиционна фирма миналата година, за да не изглежда прекалено близък до Уолстрийт, посочва АП. Самата кандидат-президентка на демократите първоначално била против анулирането, но в крайна сметка била убедена.

Платените речи на семейство Клинтън, особено доходоносните им появи на Уолстрийт, са полемичен въпрос през цялата кампания, отбелязва АП. Според друг изтекъл имейл кандидат-президентката на демократите е заявила в частна реч пред банка Голдман Сакс (Goldman Sachs) на 4 юни 2013 г., че САЩ ще обградят Китай с противоракетен щит и ще разположат военни кораби в региона, ако той не направи повече за обуздаване на севернокорейската ядрена програма, предаде Ройтерс. Автентичността на изтеклия имейл не може да бъде потвърдена.

От щаба на Хилари Клинтън отказаха коментар. Въпреки че предполагаемите коментари на Клинтън разпалиха страстите в Азия, те са в унисон с неособено успешните досега опити на САЩ да убедят Китай да ограничи ядрената и ракетната програма на Северна Корея, отбелязва Ройтерс. Пекин е основен съюзник и донор на изолирания режим в Пхенян.