Оттук-нататък българското правителство подкрепя само и единствено госпожа Кристалина Георгиева в състезанието и за генерален секретар на ООН. Това каза пред БНТ в предаването „Панорама” министърът на външните работи Даниел Митов. Той определи подмяната на кандидатурата като нещо обичайно, но по думите му прецедент е оставането на кандидат, който вече не е подкрепен от националното си правителство.
„Решението, което е взело българското правителство със сигурност не е било лесно, но така или иначе вкяко едно отговорно правителство в момента, в който събере информация и рационално я анализира, и стигне до извода, че определен кандидат няма шанс, е длъжно да предприеме действия. В нашия случай ние имаме алтернатива кандидатура на г-жа Кристалина Георгиева, която е единственият български кандидат в надпреварата, подкрепен от българското правителство и решението беше да предоставим шанс както на България, така и на цялата Източноевропейска група да има своя шанс в състезанието за генерален секретар на ООН и то истински, реален шанс”, заяви Даниел Митов.
 
Той уточни, че след петте тура на изборите за генерален секретар резултатът на Бокова е паднал, което дава основание на българското правителство да заключи, че има "неопреодолими фактори пред нейната кандидатура" и няма как да разчитаме, че тази кандидатура ще успее. По думите му е събрана достатъчно информация, знаят се нагласите, от което е видно, че няма как нашата довчерашна кандидатура на Ирина Бокова да спечели това състезание. Гаранции няма и за Кристалина Георгиева, призна обаче Митов.
 
Външният ни министър отрече подмяната на кандидатурата да са лоши знаци към останалите страни, защото не правим "нищо необичайно в рамките на ООН". Ако беше необичайно, то тогава нямаше да се стигне до включването на Кристалина Георгиева в надпреварата, каза Митов.
 
„Няма как да говорим в случая за нещо кой знае какво скандално. На всяка една държава член на ООН и е дадена възможността да смени в хода на състезанието своя кандидат, ако прецени. Прецедентът в случая е, оставането на кандидат, който вече не е подкрепен от националното си правителство”. Министър Митов даде пример с хърватското правителство, което оттегли подкрепата си от своя кандидат и той се оттегли от състезанието.
 
Митов отрече решението да е взето под натиск, като уточни, че това, което някой счита като външен натиск е всъщност "огромно дипломатическо усилие за събиране на информация".
 
„Когато е ясно, че един кандидат няма как да се пребори, би било безотговорно да дадем шанс на друг кандидат. Ясно е, че това е риск, но трябва да дадем шанс на Източноевропейската група да има свой генерален секретар”, каза Даниел Митов.
 
„Лично съм задействал процедура въпросният Миленко да бъде включен в списъка с чужденците, нежелани на територията на България. Това каза министърът във връзка с поруганата плоча на Каймакчалан, която беше разбита от македонския журналист Миленко Неделковски.
 
„Нормално е, когато се извършва такъв тип провокация, която честно казано е изключително грозна, в случая с Миленко Неделковски, цялото българско общество да реагира. Няма как да останем безучастни”, коментира той.
 
„Българското правителство веднага е реагирало, поискахме от властите в Скопие да се разграничат от този факт”, посочи Даниел Митов. „Що се отнася до претенциите за законността и незаконността на поставената плоча трябва да си дадем сметка, че това е инициатива на група български граждани, които са отишли и са решили да почетат паметта на загиналите български войници през 1916 година в битката при Каймакалан. Този акт не е на българското правителство, това е акт на група граждани”, обясни външният министър и допълни, че спор около законността на въпросната плоча не може да се води.
 
„Вандалският акт на въпросния човек е пълно падение на човешката личност”, заяви Даниел Митов. „Направили сме постъпки пред правителството в Скопие да възстановим този път през акт на българската държава въпросната плоча”, каза още той.