Преди да напише „Джеймс и гигантската праскова“, „Чарли и шоколадовата фабрика“ и други любими на децата книги, един от най-продаваните автори – Роалд Дал, води тайнствен начин на живот. Той е смел британски шпионин, който се движи в средите на влиятелни американци, включително и президента Франклин Рузвелт, събирайки ценна информация срещу САЩ по време на Втората световна война.
Уелският писател от норвежки произход служи като пилот за Кралските военновъздушни през Втората световна война.



През 1940 г. Дал претърпява инцидент, който преобръща живота му
По време на мисия е принуден да направи аварийно кацане, при което приземяването не протича гладко и той получава черепна травма и изпада в безсъзнание. С голяма доза късмет младият пилот успява да се измъкне от кабината на самолета и да се спаси от последвалата експлозия на машината.

След дълги месеци на възстановяване и дори след кратка загуба на зрението през 1941 г. той се завръща на пилотския си пост, но след като получава мигрена и чести припадъци, причинени от инцидента предната година, вече е твърде опасно да пилотира.

Крилата на пилота са „отрязани“, но през 1942 г. е назначен на работа в британското посолство в столицата Вашингтон. Работи като въздушно аташе, занимава се в сферата на връзките с обществеността и пресата и изнася лекции за войната.

Само седмица след пристигането на Роалд Дал в САЩ, британският писател Сесил Скот Форестър изявява желание да напише историята за инцидента от 1940 г. Дал от своя страна установява, че писането го разсейва от главоболието и само за пет часа написва историята сам.

Форестър е впечатлен от резултата и предава материала директно на „The Saturday Evening Post“, където Роалд Дал е публикуван за пръв път. Статията, носеща името „Свален над Либия“, показва богатото въображение на автора и изключителните му способности да пише.

Инцидентът, който почти отнема живота на Дал, дава начало на неговата писателска кариера
През 1943 г. е публикувана и първата му детска книга – „The Gremlins“, с която насочва общественото внимание към личността си. Има честта да се срещне лично с Уолт Дисни, който купува правата за екранизиране на книгата, и дори да вечеря в Белия дом с първата дама на САЩ – Елинор Рузвелт, след като тя също прочита книгата му.



Предполага се, че по това време Дал е назначен като таен агент на МИ-6
Връзката му с влиятелни агенти и харизматичният му характер, с които очарова по коктейли, са част от важните качества, които той притежава, за да бъде значим кадър за британското разузнаване. Чрез своите връзки с политици Дал активно следи за анти-британски настроения, циркулиращи по високите етажи на американското правителство.

През 1943 г. прекарва уикенд с президента Франклин Рузвелт в дома му в Хайд Парк, Ню Йорк, и успява да напише доклад от 10 страници с вътрешна информация за американския лидер.

От друга страна, Дал наблюдава отблизо и вицепрезидента на САЩ - Хенри Уолъс, с когото се среща често и дори играе тенис. За англичаните анти-империалистичните виждания на вицепрезидента са особено притеснителни.

През 1944 г. Роалд предава информация, че САЩ планират да „еманципират“ голяма част от Британската империя след края на Втората световна война и също така да изпратят човек на Луната.
Някои от докладите на младия шпионин попадат директно на бюрото на министър-председателя на Великобритания – Уинстън Чърчил, включително и лъжливата информация, че Рузвелт има тайна връзка с норвежката принцеса.



Дал се сприятелява с много политици, журналисти, магнати
Високото чаровно аташе има удивителен успех в ухажването на едни от най-влиятелните и богати американски личности с цел шпионаж.

Освен в ухажването на влиятелни личности, също както художествения герой Джеймс Бонд, Роалд Дал има голям успех и в ухажването на дамите. Привлекателният таен агент има редица афери, сред които и със съпругата на притежателя на списанията „Лайф“ и „Тайм“.

Освен да пише едни от най-четените книги на ХХ в., той успява да вложи и шпионския си опит в адаптирането на книгата на Иън Флеминг „Човек живее само два пъти“ в сценарий за филма за Джеймс Бонд от 1967 г.

На 13 септември тази година се навършиха 100 години от рождението на Роалд Дал. По целия свят почитатели организираха събития в негова чест.