„Работата ми в тази кампания е да говоря за ролята на президентската институция. Опонент ми е сегашният модел на Президентска институция. Президентската институция не е куха или парадна. Тя е тази, която трябва да установява диалог, когато такъв липсва.
При всички проблеми, които имаме и във вътрешнолопитически и във външнополитически план, необходимостта от силна и стабилна Президентска институция е по-осезаема от всякога“. Това каза кандидатът за президент на Република България Ивайло Калфин, по време на среща с медии и граждани в Кюстендил днес. В изказването си, Калфин беше подчерта, че за всеки проблем има решение, необходимо е обаче то да се роди в конструктивен диалог между институциите. „Това, което правим сега е да сочим с пръст и да търсим виновни.

Това не е конструктивно. И точно тук е ролята на Президента – да събира на едно място институциите и в диалог между тях да търси ефективни решения. Точно затова и смяната на настоящия модел е особено належаща“, категоричен беше още той. Кандидат-президентът, издигнат от Коалцията от седем партии „Калфин-Президент“, очерта няколко ключови теми, които според него, категорично трябва да влязат в полето на действие бъдещия Президент. „Голяма част от българските проблеми не се коренят в липсата на закони, а в прилагането им. Крайно време е да се сложи край на своеволията, които българският народ търпи. Трябва ни силно гражданско общество, което да сложи край на своеволията на една или друга институция. Президентът може и трябва да е обединител на токова гражданско общество“, подчерта още Ивайло Калфин.

На въпрос, свързан с външната политика, Ивайло Калфин подчерта, че Държавният глава трябва активно да работи за изграждане на трайна репутация на страната ни. „Искам България да се превърне във фактор, с който се съобразяват всички съседни страни. Трябва да бъдем диалогични, но твърди и последователни, така че да не си позволяват, нито съседите ни, нито други държави, да се отнасят недостойно или пренебрежително с нас, включително тук става въпрос и за актуалните примери на обругаване на историята“, отговори Калфин.

Във вътрешнополитически аспект, Ивайло Калфин изтъкна, че темите, свързани със социалната политика, икономиката и демографията, също са сред водещите, от които Президентът не бива да се дистанцира. „Независимо, че Президентът няма преки правомощия да се справя с някои теми, които са важни и наболели за обществото ни, той разполага с различни механизми, с които може да влияе на отговорните институции. Президентът не може да живее в паралелна реалност, а да е част от обществото и най-важното – да е част от решението на проблемите ни като общество“, категоричен беше още той.