Доскоро някои от тях носеха униформата на някоя редовна армия някъде на Запад. Сега все повече от тях искат да отидат в Ирак, за да се бият срещу групировката "Ислямска държава". Точни данни се срещат рядко, но според свидетелства на техни бойни другари, които вече са на фронта, тези доброволци нямат търпение да влязат в бой и са убедени, че ИД може скоро да бъде победена в Ирак и Сирия.
Факт е, че ИД е загубила територия и около 45 000 бойци през последните две години по данни на САЩ, които смятат, че тези радикални джихадисти наброяват между 15 000 и 30 000 души и че ИД изпитва все повече трудности да увеличи редиците си и да замени мъртвите си.

Отсреща доброволците бързат да се присъединят към силите за борба с ИД дори ако властите на страната им енергично ги разубеждават или даже им забраняват това.

26-годишният Луис Парк от Тексас през юни се записа за втори път в християнска милиция в Ирак. Той заяви за АФП, че е забелязал рязко увеличение на питания от потенциални западни доброволци.

"Хората знаят, че краят наближава и се опитват да се включат в боя докато още е време", казва бившият морски пехотинец, който е воювал в Афганистан.

Християнинът Парк се е записал в редиците на "Дуех Науша", милиция от асирийски християни, която си сътрудничи с подкрепяните от американците кюрдски бойци пешмерга. Милицията е натоварена с охраната на села на около 30 км на север от Мосул.

"Получавам молби за сведения от цял свят - 60-70 откакто се върнах", обяснява той в телефонно интервю за АФП недалеч от фронтовата линия.

Според неотдавнашно изследване на лондонския Институт за стратегически диалог, от 300 следени във Facebook чужденци, които се бият срещу ИД, над една трета са американци.

Мотивациите им за отиване на фронта са различни, но често пъти са свързани с желанието да се направи нещо и с фрустрацията от недостатъчната според тях реакция от международната общност на извършваните от ИД престъпления.

"Основният упрек касае издевателствата над цивилни. Много от тях (доброволците) обвиняват световните лидери, че си затварят очите пред страданието на жертвите на конфликта", се подчертава в доклада на института.
Бившият морски пехотинец е заминал за Ирак, защото му липсвало вълнението от бойните действия и защото искал да служи на каузата.

Друг доброволец, с прякор Майк, заявява, че получава по дузина послания на ден от хора, които искат да се присъединят към бойците срещу ИД. Само допреди година такава бройка се получаваше за седмица, твърди той.

Увеличението на броя на чуждестранни доброволци, които отиват в Иракски Кюрдистан, е проблем за властите, които следят все по-отблизо тези хора и оборудването им.

"Съветът ми към тези доброволци е да не идват тук", казва в имейл до АФП Майк, който е бивш норвежки военнослужещ от кюрдски произход.

"Много е вероятно да не ви се разреши да воювате и ще се приберете разочаровани и разорени", добавя 31-годишният доброволец.

Според него кюрдските власти са подложени на огромен натиск да попречат на западните доброволци да отидат на фронта.

"Често пъти ги пращат на фронтови линии, където нищо не се случва, или в лагери, където са в безопасност и могат да постват свои снимки с екипировка и оръжие в ръка на Facebook страницата си", обяснява Майк.

Социалните мрежи, особено Facebook и Instagram, са пълни със снимки на доброволни бойци, понякога с трупове на джихадисти или свидетелства за монотонността на живота на фронта.

Парк и Майк имат десетки хиляди абонати в акаунтите си в Instagram, "louis_tex" и "peshmerganor".

Повечето запитвания за информация идват от американци, казва Майк, но има и от европейци, австралийци и дори от един иранец.

"Според мен хората си мислят, че ИД е на края на силите си и искат да могат да кажат на останалите у дома, че са се били с тази групировка на бойното поле", смята Майк.


Източник: БТА