Предложението да се увеличат правомощията на Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) да проверява автомобилите за т.нар. споделени пътувания е нелогично – нелогично е да се преследват хора, които не са си платили помежду си осигуровки, данъци и т.н., за да се придвижат например от София до Бургас. Ако единственият начин на властта да се бори със сивия сектор е да се отнемат подобни части от нашата свобода, не го приемаме. Това мнение изрази Стоян Панчев, председател на Либертарианското общество в ефира на БНР.
Той прогнозира, че ако планираните поправки в закона бъдат одобрени предстои свръховластяване на държавната администрация, която ще тероризира хората, решили да пестят от транспортни разходи извън картела на автобусните превози. Хората повече се интересуват как по-удобно да стигнат до дадена точка, отколкото да напълнят държавния бюджет с данъци. Тези хора са намерили своя алтернатива, по по-евтин и удобен начин, категоричен бе Панчев, който каза още, че регулацията на споделената икономика е трудна не само за България.

ДАИ няма право да спира непрофесионални водачи, тя се занимава с бизнес превози на пътници и товари. Няма как ДАИ да проверява лични автомобили, защото законът не й дава подобни правомощия, уточни от своя страна Настимир Ананиев, председател на парламентарната транспортна комисия. Не мисля, че споделеното пътуване трябва да бъде преследвано, подчерта той и нарече нормална практика уговорката през социалните мрежи за колективни пътувания.

Според Ананиев, държавата по-скоро цели да гони нерегламентирания и незаконен бизнес, който без лиценз се опитва да преследва печалба от превоз на пътници. Инцидентните групови пътувания не са търговска дейност, отбеляза той. Парламентарната транспортна комисия ще иска с писмо до ДАИ уточнения как точно агенцията си представя борбата с нелегалния бизнес, съобщи още Настимир Ананиев: "Не съм сигурен, че точно това предложение решава този проблем, защото повдига прекалено много въпроси".