Иновативните форми на обучение чрез игри и нови технологии у нас са по-скоро единични примери, отколкото практика. Един баща обаче създаде приложение, което учи най-малките на цифрите и буквите, съобщава БНТ.
Образователната игра на име "Буквеница" (bukvenica.bg) е подходяща за деца от 3 до 7 годишна възраст и е достъпна за всички видове таблети и смартфони. Електронният буквар има безплатна и разширена платена версия.

Ако искате детето ви да се забавлява, но и да научи буквите още преди да е тръгнало на училище, то "Буквеница" е точната игра за него.
Идеята хрумва на корабния инженер Георги Кънчев. Неговият син проявява голямо любопитство към мобилните устройства. Решен да превърне интересите на момчето не само в забавно, но и в полезно занимание, Георги започва да търси образователни електронни приложения, подходящи за малки деца. Оказва се, че подобно нещо на български език няма. Тогава мъжът решава сам да го създаде.
 

„Целта на играта е да научи децата да пишат. Като един загрижен родител исках моето дете да се научи по-рано да чете, защото има доста изследвания, които показват, че ранночетящите деца се развиват по-добре в училище, съответно се реализират по-лесно и в живота“, споделя инж. Кънчев.
Заедно с ИТ специалисти той реализира играта, а името на приложението също не е случайно.

„Идеята да я кръстя "Буквеница" дойде от игрите, които сме играли като малки, като криеница, гоненица, трябваше да завършва на "ца". Мислех си да я кръстя писаница, но впоследствие реших, че "Буквеница" е доста по-добре“, разказва Георги Кънчев.

Играта започва със запомнящо се стихче и графика на животно, започващо с избраната буква. Букварът има 3 нива на трудност. В първото детето трябва да изпише буквата с докосване на опорните точки, а във второто чрез плъзване по тях.

„В третото ниво буквата се изписва на екран, който много прилича на тетрадка с малки и големи редове, фактически целта е то да изпише играта само, без почти никакви подсказки. В крайна сметка получава награда, наградата са пчелички, както ние получавахме в първи клас“, обяснява инж. Кънчев.
Той не иска да прави бизнес с "Буквеница", а да събере достатъчно средства, за да разработи и разшири още повече играта. Неговата най-голяма цел е букварът да достигне до повече деца и да им бъде полезен.