Втора постоянна морска сила на НАТО (Standing Maritime Group 2) ще бъде изпратена „без никакво закъснение” в Егейско море, за да съдейства за управлението на бежанската криза на морската граница между Гърция и Турция, съобщава grreporter.info.
Както съобщи генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, на неговите членове ще бъде възложено незабавно да започнат наблюдение на Егейско море с цел да прекъснат дейността на трафикантските мрежи. Турските и гръцките брегови охрани ще оперират само в териториалните води и въздушните пространства на страните си. Цялостната операция ще се ръководи от Германия със сътрудничеството на бреговите охрани на двете страни и европейската агенция за охрана на границите Frontex.
 
Задачата на силите на НАТО няма да бъде „да спира или отблъсква” лодките с бежанци, а „да събира важна информация и да наблюдава” с крайна цел да бъдат унищожени престъпните мрежи за трафик на хора, уточни Столтенберг.
 
Към момента Втората постоянна морска сила на НАТО разполага с три кораба, но голям брой страни-членки на алианса са изразили готовност да предоставят военноморски сили и следователно флотът се очаква да бъде увеличен много скоро.
 
Решението за намесата на НАТО в охраняването на Егейско море бе взето след официално искане за съдействие от страна на Германия, Турция и Гърция.
 
В изявления, които направи по-рано днес министърът на отбраната на САЩ Аш Картър подчерта, че намесата на Северноатлантическия алианс цели единствено да прекъсне дейността на трафикантските мрежи и няма друга насоченост.
 
„Съществува един престъпен синдикат, който експлоатира тези невинни хора в рамките на организирана операция за трафик. Предприемането на действия срещу него е най-големият резултат, който можем да постигнем от хуманитарна гледна точка”, посочи той.
 
„Сега е важно да предприемем бързи действия”, каза германският министър на отбраната Урсула фон дер Лаер, а американският ѝ колега подкрепи нейната позиция с думите, че Вашингтон споделя нуждата от бързи действия. „Животът и съдбата на много хора се намират под риск”, допълни Картър.
 
НАТО вече е разположило мащабни военни сили в региона на Източното Средиземноморие като подкрепа към Турция във връзка с руските операции в Сирия. Те включват самолети за координация и наблюдение AWACS, военни кораби и въздухоплавателни патрулни сили.