Депутатите разрешиха МВР да рови в интернет кореспонденцията ни и да проследява телефоните ни. Народните представители приеха на първо четене поправки в Закона за електронните съобщения, внесени от правителството по предложение на вътрешното министерство. „За“ гласуваха 88 народни представители, „против“ - 4, „въздържали се“ - 13.
Приетата нова редакция на текста създава възможност да се ползват тези данни за целите на издирването, когато е налице обосновано предположение, че изчезналото лице е станало или може да стане жертва на тежко престъпление.

Тази промяна позволява на компетентните органи да използват в оперативно-издирвателната дейност възможностите на съвременната съобщителна техника и технологии, без да нарушават конституционно установените права на гражданите. В рамките на дебата народният представител от ПГ на „БСП лява България“ Красимир Янков обяви, че от групата му имат притеснения, че с промените в Закона за електронните съобщения ще има елементи на полицейщина.

Янков заяви, че с предложените промени могат да се нарушат правата на гражданите, защото МВР ще има право да изисква данни по Законна за електронните съобщения. Народният представител от ПГ на ГЕРБ Димитър Лазаров коментира, че когато народни представители се изказват не трябва да четат само отделни текстове от закона, а целия закон като цяло. Димитър Лазаров уточни, че съществуват текстове, по които се определя реда за ползване на тези данни. Заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов заяви, че въобще не трябва да се говори за полицейски произвол, след като има решения от съд.