През юни хотелите по морето ни започват да се пълнят с туристи. Хотелиери и ресторантьори се стягат да посрещнат гостите. Повече поляци и германци се очакват това лято по родното море. Най-много пари по заведения и магазини обаче харчат румънците, признават от бранша. Част от хотелиерите признават, че очакват нормален сезон с 5-7% ръст на летовници, съобщава „Стандарт”.
Летният сезон през тази година ще е много успешен. Има ръст на записванията, особено от европейските пазари и основно от Германия. Хотелите са пълни в разгара на лятото, като в по-добрите от тях места няма през целите месеци юли и август. Всичко това обаче не е достатъчно да се счита за успешен предстоящият сезон, обясняват от бранша. Наистина записванията са добри, но едва за два месеца.
 
Този период не е достатъчен, за да гарантира връщане на инвестициите и печалба за нови вложения, категорични са от сектора. В същото време туристите, които пристигат у нас, от година на година харчат все по-малко извън предварително платения пакет на нощувки и хранене.
 
Докато преди години руснаците бяха основните купувачи на кожи, дрехи и услуги, през последните години тези харчове намаляха. Заради обезценяването на рублата руснаците ограничават допълнителните си разходи по време на ваканцията до минимум. Единственото, за което са склонни да дават пари, са екскурзии и културни турове, обясниха от сектора.
 
Ако продължава така, ще се принудим да затворим магазините си, категорични са продавачи в курортите по морето. Подобна е картината и при самите почивки на руснаците. Според статистиката на летищата има ръст на полетите в сравнение с предходния сезон. В края на годината записванията за чартъри бяха с 30-40% ръст в сравнение с лято 2015 г. През този месец обаче част от планираните полети са отказани.
 
Така ръст на пътуванията със самолет от Русия към България отново ще има, но той ще е значително по-малък от очаквания. Наистина има бум на евтините чартъри към Варна и Бургас, за които билетите струват от порядъка на 50-100 евро, обясниха туроператори. Но не всички хора в тях са туристи.
 
Тенденция през последните години е руските собственици на имоти у нас да идват на почивка в тях за част от сезона, а през останалите летни седмици в същите домове да почиват техни приятели. Или дори да го наемат непознати. Така реално ръстът на чартърните полети от Русия не означава повече хора в хотелите, обясниха от бранша.
 
И докато руснаците пестят от допълнителни разходи по време на ваканцията си, съседите ни от Румъния харчат като за последно за хапване и пиене. Само на тях разчитаме, твърдят продавачи в магазини и сервитьорите. Те също идват по системата ол инклузив, но през уикенда има и самостоятелни туристи. Именно на тях се крепи в момента бизнесът, обясниха търговци. В същото време обаче пък от съседите са недоволни туроператорите, защото румънците рядко ползват допълнителни услуги и записват екскурзии.
 
Сред основните туристи през това лято отново ще са и българите. Макар че не всички са избрали да прекарат лятната си отпуска на родното море, може да се разчита на уикендови пътувания от страна на сънародниците ни. До края на лятото 180 000 българи ще изберат за кратък отдих родното море или планина, прогнозира Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
 
Сериозен ръст на туристическия трафик очакват летищата на Варна и Бургас през започващия летен туристически сезон. Това съобщиха за "Стандарт" от концесионера на двете морски аерогари - Fraport Twin Star Airport Management. Летище Варна планира ръст на туристите от Германия, Русия, Полша и Турция. Увеличение на трафика по редовните линии ще има от Русия, Германия, Великобритания и Белгия.
 
Редовните полети на "Търкиш еърлайнс" от и до Истанбул се увеличават от 7 на 11 седмично, а на "Уиз еър" до лондонското летище Лутън - от 4 на 7. Бум и на чартърните полети с групи туристи очаква през започващия сезон летище Варна. Новите групи спрямо миналата година са от Екатеринбург и Калининград (Русия), Фридрихсхафен и Росток (Германия), Остенде (Белгия), Бърно (Чехия), Тур, Лил и Лион (Франция), Краков (Полша) и от Глазгоу.
 
Летище Бургас също очаква ръст на туристическия трафик основно от Русия, Германия, Великобритания, Полша и Чехия. Увеличение по редовните линии се планира от Русия, Великобритания, Германия и Източна Европа. Редовните полети на "Уиз еър" до Лутън се увеличават от 3 на 10 седмично. Новите чартърни дестинации до Бургас са от Русия - Архангелск, Иркутск, Казан, Краснодар, Нижни Новгород, Омск, Перм, Ростов на Дон, Сиктивкар, Тюмен, Уфа, Волгоград и Воронеж. Повече туристи по Южното Черноморие се очакват и от Мюнстер и Росток (Германия), Инсбрук и Линц (Австрия), Остенде (Белгия), Харков и Одеса (Украйна), Люблин (Полша) и даже от конкурента Кавала (Гърция).
 
Хотелиерите по Северното Черноморие очакват, че и тази година лятото ще премине под мотото на запазена почивка в последната минута. Затова и вече се обмислят ценови предложения за това.
 
Руските туристи не са основни гости по Добруджанското Черноморие, казват от бранша, като добавят, че засега далеч не са толкова големи ръстовете на ранни записвания. Според бранша ръстът на руски туристи от ранни записвания засега е 5-7 на сто спрямо миналата година, като масово хотелите ще отворят между 3 и 10 юни. "Това ще е един нормален сезон като всяка година и не може да се каже, че ще има бум", казва и Димитър Димитров, председател на БХРА за Североизточна България.
 
В края на месец май Слънчев бряг е празен. Едва 10-15% от хотелите в Източната зона само са пълни, съобщи Веселин Налбантов, който е член на УС на Съюза на собствениците. Останалите чакат гости в началото на юни. Базата в западната зона пък е тотално празна. Оптимистичните прогнози за 30-40% ръст на туристите този сезон се оказаха нереални, признават хотелиери. "Смятам, че няма да има почти никакъв ръст на туристите или ако има, той ще е минимален. Тези приказки за 30% повече летовници са фантасмагории. Една от причините е, че времето е много лошо, а другата е, че в курорта цари невероятен хаос и няма ред. Всичко е с краката нагоре. Днес решихме да поканим министъра на туризма да дойде на място и да види колко трагично е положението", коментира Веселин Налбантов.
 
Хотелиерите са бесни, че отново не се слага ред за премахването на стотиците незаконни павилиони, сергии и каравани. Според тях тези обекти не само пречат на туризма, но и загрозяват целия курорт и го превръщат в бит пазар. "Време е да се сложи наистина край на тази нерегламентирана търговия, която ври и кипи и на цялата цигания. От години говорим, но никой не ни чува. А това наистина се отразява и на качеството и на туризма въобще. Ето тази година уж щеше да е силна, а какво се оказа - има хотели, ще отворят чак на 6 юни. Това са същите хотели, които миналата година отвориха на 20 май, а тогава наистина беше много слаб сезонът. Сами си правете изводите какво ще е това лято", заяви Налбантов.
 
Има бум не само на българите, които пътуват до плажовете в Гърция, но и на нелегалните превозвачи. За това алармираха туроператори от Благоевград, който организират и еднодневни турове до Бяло море за хората в региона. След 1 юни тръгва напливът към южната ни съседка за ваканция по тамошните плажове. Преди няколко години туроператорите возели на плаж в Аспровалта и Кавала срещу 25 лева на човек. Но заради нелоялната конкуренция се принудили да свалят цената на 20 лева. "Сега нелегални превозвачи отново се опитват да ни вземат клиенти, като смъкват цените още надолу - на 17-18 лева", коментират туроператори от Благоевград.