За никой не е изненада, че Индия е една от космическите сили в света, с огромни финансови и експертни възможности. Днес космическата агенция на Индия - ISRO (India Space Research Organisation) - изстреля прототип на совалка, която ще бъде използвана за тестове за създаване на космически кораб за многократно ползване, пише Gizmodo.
Прототипът е наречен RLV-TD (Reusable Launch Vehicle) и той беше изстрелян от космодрума на остров Шрихарикота в щата Андхра Прадешв в 7:00ч. местно време (4:30 ч. българско). Двадесет минути след пуска изпитанието беше признато за успешно.

Совалката е достигнала височина от 70 километра, след което е последвал опит да бъде приземена в Бенгалския залив на 500 км от брега. Приземяването е било неуспешно и тя се е разбила при удар с водата, казва директорът на държавния космически център "Викрам Сарабхаи" К. Сиван.

Разходите за направата на апарата с дължина 6,5 метра и тегло 1,75 тона не са били големи. Стойността на проекта е бил 14,5 милиона долара и е отнело пет години за осъществяването му, съобщават от ISRO.

Индия планира да приключи с разработката на пълномащабния си космически кораб към 2030 г. Инженерите в Индия разчитат да предложат ефективно решение, което да поевтини изстрелването на сателити в орбита. Апаратът ще може да извежда в ниска околоземна орбита полезен товар до 1 тон. С новата совалка товарите ще бъдат извеждани в орбита на рекордно ниска цена - под 20 000 долара за килограм, а всеки апарат ще издържа най-малко 100 пуска.