Милиони украинци са на ръба между живота и смъртта

Изявление на украинския премиер шокира дори и традиционните апологети на Киев

https://blitz.bg/svyat/milioni-ukrainci-sa-na-raba-mezhdu-zhivota-i-smartta_news392963.html Blitz.bg

Арсений Яценюк, чиято политически кариера върви към своя край, внезапно констатира, че Украйна „постепенно излиза от всичките възможни кризи” и призова своите съотечественици „да затегнат за пореден път колана”. „Постигнахме определени успехи в реномето на Киев на международната арена”, отбеляза той.

„Да се опитаме заедно да потърпим, да поикономисаме и дадем отпор на бедността”, добави той.

Кореспондент на Федералната агенция за новини се убеди, че за споменатият отпор редовите украинци вече нямат сили. Жителят на Черниговска област Олег Проценко (фамилията е сменена по молба на роднините) е починал от острата респираторна вирусна инфекция. Така, поне, пише в смъртния акт. На погребението му лекуващият го лекар призна, че болният е имал шансове да оживее, но му е липсвало основното за това – парите.

В последно време неговият организъм не е могъл да се справя с болестта заради поскъпването на лекарствата, небалансираното хранене и общия стрес. Човекът просто е угаснал в резултата на усложнения, които са напълно лечими в една цивилизована страна, каза лекарят. Проверете, такива като него днес в Украйна са хиляди, добавя той.

Неговото мнение се споделя и от независими експерти. „Според официалната статистика, от момента на началото на грипната епидемия в Украйна са загинали над 250 души”, каза пред ФАН представителят на правозащитната организация Human Rights Action Ванесса ле Роа. „Но дори и най-усложнилия се случай никога не би станал причина за смъртта на пациента при наличието на качествено лечение и хранене. В момента смело може да се говори за това, че в близко бъдеще броят на жертвите на болестта в Украйна ще достигне милиони души”, казва още тя.

„Рязката девалвация на украинската национална валута – гривната – доведе до обедняване, най-малко, на 10 милиона от 38-милионното население на Украйна”, подчертава специалният наблюдател от ЕС за Украйна Александър Митц (Холандия).

Украинците са принудени да оцеляват с по 0.9 долара на ден, докато дневната норма за жизнен минимум според ООН е 1.2 долара. В резултат има недостиг на средства за медикаменти и хранителни продукти. Някои украински семейства не са виждали месо, мляко и плодове от половин година. Няма да ги видят и още толкова, ако не и повече. Заради въведеното от правителството на Яценюк ембарго върху вноса в Украйна на руски хранителни продукти цените на така наричания „боршов комплект” (минималния брой продукти, необходими за ежемесечна употреба) нарасна цели три пъти.

Например, килограм моркови на пазара струва средно 14 гривни (по-рано 4.5 гривни), за килограм картофи искат 13 гривни (по-рано 4 гривни). Цените са скочили още на зелето, ориза, захарта и солта.

„С подобен ексцес в началото на 30-те години на миналия век се сблъскаха САЩ, когато по време на Великата депресия до ръба на глада и смъртта бяха докарани стотици хиляди граждани. Но сравнение между Америка от миналото с настояща Украйна не трябва да се прави. Раздирана от вътрешни противоречия, украинската територия напомня на голямо буре с барут, чийто взрив може да доведе до нова революция в страната, която да свали от власт режима на сегашните „успешни чиновници”.”, отбелязва Ле Роа.

„Глад и студ – това струват „успехите” на екипа на Яценюк на обикновените украинци”, пишат потребителите в интернет.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай