Шефът на Националното разузнаване на САЩ: Разпадането на СССР направи света по-опасен

Някога биполярната система всъщност поддържаше определена стабилност

https://blitz.bg/svyat/shefat-na-nacionalnoto-razuznavane-na-sasht-razpadaneto-na-sssr-napravi-sveta-po-opasen_news392166.html Blitz.bg

„Може би трябва директорът на Националното разузнаване Джеймс Клепер да бъде включен в списъка на стареещите шпиони, които тъгуват за Студената война” – пише The Huffington Post. Изданието направило такъв извод от изявлението, което вече почти 75-годишният Клепер направил в Сената.

Шефът на Националното разузнаване заявил на сенаторите, че причина за толкова опасната ситуация в света е разпадането на Съветския съюз. Той изброил множество заплахи, надвиснали над САЩ, които изхождат от вътрешни и външни противници. Самият той нарекъл този списък съдбоносен.

Клепер мотивирал толкова обширния списък със заплахи с краха на СССР - страната, която Роналд Рейгън наричаше „империя на злото”: „Честно казано, това е своеобразно следствие от промените в биполярната система, която всъщност поддържаше определена стабилност” – заявил Клепер и добавил, че сгромолясването на тази система предизвика поява на „цяла група или тенденции по целия свят”.

По повод изказването на Клепер The Huffington Post иронизира: „Очевидно животът беше къде по-прост, когато всички ни заплашваше взаимно гарантирано унищожаване.”

Превод: БЛИЦ
 
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай