Ямбол, Кюстендил и Габрово не спират бунта срещу нежеланите депутати

Дупничани блокираха Е-79

https://blitz.bg/obshtestvo/yambol-kyustendil-i-gabrovo-ne-spirat-bunta-sreshtu-nezhelanite-deputati_news296306.html Blitz.bg

Нови политически и граждански протести против разпределянето на мандатите се проведоха в Ямбол и Кюстендил, Габрово, в Дупница и пред ЦИК в София. Този път недоволните блокираха и международния път Е-79. Те настояват ЦИК да преразгледа решенията си, с които ГЕРБ получава един мандат по-малко в Ямбол, а ДПС – един повече в Кюстендил. От ЦИК, обаче, са категорични – Комисията строго прилага Изборния кодекс, а оспорването на изборните резултати става пред Конституционния съд, съобщава БНТ.

Точно в 11часа членове на ГЕРБ-Ямбол и симпатизанти внесоха декларация в ЦИК, в която искат Комисията да върне един мандат на партията в Ямбол. Разпиляха и 19 000 празни бюлетини, които символизират, по думите им, подменения им вот.

„ГЕРБ получи 32% от гласовете и получи един мандат, БСП (падналият в тези избори) с 24% получи 1 мандат, а ДПС, както и Вие казахте, 1 мандат“, коментира Иван Чолаков, избран за депутат от ГЕРБ в Ямбол.

По-късно да протестират пред ЦИК дойдоха и недоволните от изборната методика от Дупница, които не приемат Александър Методиев, по-известен като Бат Сали, да ги представлява в Парламента. Протестите започнаха тази сутрин в Дупница и Кюстендил. В Кюстендил недоволните блокираха пътищата за Гърция и Македония.

„Нашите цели са да не приемем Бат Сали от нашия район избирателен, защото не е избиран тук и не желаем по този начин да ни го представят“, каза една от протестиращите. Друг допълни: „Не може бат Сали да ми бъде представител на мене никъде, дори и в махалата, не говорим за Народното събрание“.

За 15 минути протестиращите в Дупница блокираха движението на главен път E-79. „Ако Избирателния кодекс е проблем, да бъде променен. Но оправдания от рода “ситуацията в България е в резултат на този кодекс”, тоест, “вие какви претенции имате”, за мен не работи“, заяви Методи Чимев, кмет на Дупница.

От ЦИК отново припомниха, че методът за разпределяне на мандатите действително дава отклонения, но не е в правомощията на Комисията да го промени. След анализ от Комисията ще решат дали да предложат на новото НС да промени ли и как Изборния кодекс.

За да се промени начина на разпределяне на мандатите в парламента, трябват промени в Изборния кодекс. Това може да свърши само новото Народно събрание. Протестите тук са провокация към политическите централи да направят това.

Протест срещу преразпределението на мандатите имаше и в Габрово. Жители на града изпълниха своето обещание и извадиха черешовото топче в знак на протест срещу мандата, който Четин Казак взима, въпреки, че ДПС е предпоследна политическа сила в региона с по-малко от 2900 гласа.

Близо петстотин протестиращи от Габрово, Трявна, Дряново и Севлиево се събраха на централния площад пред областната управа в града. Хората са категорични, че промяна в закона трябва да има и е несправедливо подобно преразпределяне на гласове в районите с най-ниска избирателна активност, която ДПС е получила.
Коментирай