Торнадото-убиец е отнело живота на най-малко 37 души в Оклахома (СНИМКИ/ВИДЕО)

Сред тях са тримесечно бебе и четиригодишно момиченце

https://blitz.bg/svyat/tornadoto-ubiec-e-otnelo-zhivota-na-nay-malko-37-dushi-v-oklahoma-snimkivideo_news200817.html Blitz.bg

Най-малко 37 души са жертвите на торнадото-убиец, ударило южните предградия на американския град Оклахома сити. Сред убитите са тримесечно бебе и четиригодишно момиченце. В болници са хоспитализирани над 200 души, редица от тях са в критично състояние.

Дейвид Барнс, директор на Извънредното управление в окръг Оклахома, каза пред Ей Би Си нюз, че торнадото е прокарало огромна просека през домовете от Нюкасъл до Мур с дължина от 18 километра. По неговите думи, щетите са „огромни“, къщите на хората са напълно разрушени, сринати до основи.

Най-малко 37 души са загинали в резултат на торнадото, съобщиха от щатския офис на главния съдебен лекар. „Това е напълно ужасяващо, потресаващо е. Ще имаме загинали...Ще имаме много пострадали...Просто в момента не знаем точния брой. Училищата са ударени, болница е ударена, редица бизнеси са изравнени със земята, цели квартали са заличени. Все още нямаме точните данни но те ще са огромни и ужасяващи“, каза лейтенант Тод Ламб от полицията в Оклахома.

Най-малко 200 души са приети в местните болници, като се очаква броят на пострадалите да се увеличили. Единствената болница в предградие Мур бе разрушена от торнадото и бе евакуирана. Местните медии съобщават, че не е изключено под развалините да има още затрупани хора. По-рано бе съобщено, че в мазе на срутено от бурята училище в предградието Мур са блокирани ученици и учители. Разчистването на развалините продължава.

Местните власти съобщиха, че основното училище Брайъруд Елементъри е получило „директен удар“ от бурята и е понесло значителни щети. В очакване на лошото време ръководствата на местните училища не са освободили учениците в края на учебния ден. Шестокласникът Брейди разказа за KOCO-TV, че той й негов съученик са се скрили в банята на учебното заведение. „Всичко се срути върху тях, но те бяха отдолу, това ги спаси, но пък се оказаха затрупани“, каза той.

Основно училище Плаза Елементари също бе сериозно ударено от бурята. Местни жители, живеещи наблизо, веднага се стекоха пред училището, за да помогнат на учениците и учителите да се измъкнат. По данни на „Ю Ес Ей Тудей“ няколко деца са изровени живи от Плаза Елементари, информация за положението в Брайъруд Елементъри не се съобщава.

Торнадото, ударило Оклахома сити, е изтръгнало дървета, прекъснало е електропроводи, срутило е покриви на къщи, преобърнало е автомобили. В града не работят мобилните комуникации, стотици хора са без електричество. Организирани са импровизирани укрития в центъра на Оклахома Сити - най-вече в църкви.

Редица сгради в Мур са обхванати от огън. Служители на спасителните служби и доброволци претърсват района за загинали и пострадали. Към спасителната операция се е включила и Националната гвардия на Оклахома. Специалисти проверяват газовите инсталации в разрушените райони, опасявайки се от изтичане на битов газ.

Междувременно метеоролозите не изключват, че в скоро време ще има нови бури-торнадо в района на града. По последни данни, скоростта на вятъра във вътрешността на торнадото е достигала скорост от 320 км/час. Широчината на торнадото е варирала от 1.5 до 3 километра. /БЛИЦ












Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай