Студенти искат замразяване на таксите

Настояват за нов закон за висшето образование

https://blitz.bg/obshtestvo/studenti-iskat-zamrazyavane-na-taksite_news189395.html Blitz.bg

За изцяло нов Закон за висшето образование и за приемане на Стратегия за развитие на висшето образование настояват в декларация от Националното представителство на студентските съвети (НПСС).

От НПСС уточняват, че декларацията е до следващия парламент и до следващото правителство и ще бъде представена днес в 18.00 ч. на среща със студенти от страната. Тя ще се състои на открито - при езерото “Ариана” в София.

Студентите искат и промяна в модела на финансиране на държавните висши училища, насочен към подкрепа и насърчаване на качеството, както и за целеви инвестиции за поддръжката на съществуващата и за изграждането на нова научна, академична, социално-битова и спортна инфраструктура според нуждите на видовете висши училища. От НПСС настояват за “замразяване” на студентските такси и за реално диференциране на техния размер с цел стимулиране на високи академични постижения, както и за отмяна на приетото вече повишение на студентските такси в някои висши училища.

От студентските организации искат също базовият норматив за издръжка на обучението на студенти и докторанти да бъде възстановен минимум до нивата от 2009 г.

Коментирай