Таксите за лична карта и паспорт били незаконни

ВАС реши, че МВР няма право да събира пари от гражданите

https://blitz.bg/obshtestvo/taksite-za-lichna-karta-i-pasport-bili-nezakonni_news185778.html Blitz.bg

Върховният административен съд е отменил наредба, според която МВР може да събира пари за нови лични карти и паспорти, твърдят от гражданска организация “Справедливост”.

Според нейни представители българските граждани вече не би трябвало да заплащат такси при издаване на лични документи.

Делото е образувано още през 2010 г. след жалба на юриста Иван Груйкин с мотиви, че таксите са незаконни „поради произволното им определяне и противоречието им с принципа за разходоориентираност и икономическа обоснованост".

Решението на съда е подписано с особено мнение от съдия Ваня Пунева. То може да бъде обжалвано от МВР пред 5-членен състав на ВАС./БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай