“The Sun”: Български цигани продавали откраднат “Страдивариус” за 100 лири! (ВИДЕО)

Непълнолетните ромчета и ирландският им съучастник задигнали оценената за 1,2 милиона паунда цигулка от закусвалня

https://blitz.bg/svyat/the-sun-balgarski-cigani-prodavali-otkradnat-stradivarius-za-100-liri-video_news185765.html Blitz.bg

Българските цигани, които откраднаха безценна цигулка “Страдивариус”, оценена на 1,2 милиона паунда, опитали да я продадат за сто лири, разкрива английският “The Sun”. Когато грабнали калъфа от собственика му – световноизвестната цигуларка Мин-Джин Ким, те мислели, че крадат лаптоп.

Белята станала в закусвалня на метростанция в Лондон, където тя спряла да си купи сандвич. На следващия ден ирландецът Джон Магън и двамата братя тийнейджъри – българи от цигански произход, отишли в интернет кафене и потърсили информация в Гугъл за “Страдивариус” и “1696”, за да установят цената й. Били зашеметени от това, което видели.

Циганска работа

Странно защо тогава, недоумяват колегите от английския таблоид не познаващи манталитета на братята ни роми, когато в същия момент седящ до тях човек им предложил да купи цигулката за дъщеря си, те веднага се съгласили да му я продадат за сто лири. Сделката пропаднала, защото в същия момент звъннала дъщерята и казала, че всъщност предпочита стереоуредба.

Магън, който има 40 задържания и 59 присъди за кражби, е бил арестуван заедно с момчетата на 14 и 16 години четири седмици, след като гръмнала новината за кражбата на скъпоценната цигулка. Вчера те си признали, че са откраднали цигулката, която още не е открита.

Крадците видели мис Ким – 30-годишна виртуозка, родена в Южна Корея на метростанцията Юстън, където била с нейния приятел – виолончелист. Момчетата разсеяли персонала, а в същото време Магън издърпал калъфа изпод масата. Корейката купила инструмента преди десет години за 750 000 паунда. Арестуваните твърдят, че цигулката е била впоследствие открадната и от тях заедно с два лъка при обир в квартирата им в Тотнъм.

Малко по-късно електронното издание на “The Sun” излезе с новината, че цигулката е била открита в България в дома на ромски бос. Още по-късно уточниха, че въпросният бос е Христо Върбанов – Папата, който бил арестуван, докато се опитвал да продаде Страдивариуса на ченгета под прикритие за 250 000 паунда. Това обаче няма как да бъде вярно, тъй като Папата в момента е в затвора./БЛИЦ

Коментирай