Данчо Караджов няма нужда от представяне. Той е сърцето на група "Сигнал"! И е онзи непримирим бунтар, който във времето заради бетонните си позиции неведнъж е отнасял жестоки наказания. В този изповеден разговор с репортер на "ШОУ" Данчо е болезнено откровен. Не спестява нито една истина - не само за бурното си минало, но и за поведението на някои от колегите си. Директен и без компромис - както винаги!
- Г-н Караджов, напоследък ставаме свидетели на някакво възраждане на родната естрада – концерт след концерт... Има ли такова нещо според вас или само така си въобразявам?
- Странното е, че и има такова нещо, и донякъде си въобразявате - може би защото така ви се иска, и не само на вас да стоят нещата. Истината е, че това, което се случва в момента, е прекрасно поради факта, че тези, които се занимават с поп и рок, откакто ги помня до ден-днешен, в един момент толкова ги мързеше да творят и да излизат на сцената, че за съжаление се настани една друга музика, която в никакъв случай не може да ни представи пред света. Говоря за т.нар. чалга! Да не говорим, че би трябвало да ни е срам, цялата нация, че изпаднахме в такова положение. Колкото до въобразяването - ще дам пример със "Сигнал" - за тези 34 години имаме от порядъка на 6000 концерта. Тези, които са били активни през всичките тези години, продължават да са активни. А тези, които не са били, правят впечатлението в момента, че има едно завръщане на техните имена на голямата сцена. Вероятно и затова ви прави впечатление, че нещо сякаш се започва отначало. Та дори и така да е, аз ще съм много доволен и ще се радвам. Защото ние едва ли не, както ни наричат в последно време, сме последните мохикани...
Данчо Караджов, Лили Иванова, Васил Найденов и Кирил Маричков по време на концерта в подкрепа на медицинските ни сестри в Либия
- Лили Иванова буквално взриви "Арена Армеец" с 3-часов концерт! Въпреки това и въпреки всичко, което е доказала във времето, упреците и пошлият акцент не престават да валят по неин адрес. Как се обяснява подобен абсурд? Само с манталитет ли?
- За съжаление не успях да отида на концерта на Лили. Всичко това, цялата тази ситуация около нея... какво да ви кажа... обяснява се просто -
защото сме българи! Затова!
Имам претенцията да кажа, че съм обиколил поне половината свят, да не кажа и над половината, и никъде не съм видял подобно отношение на хората към своите си имена. Имена, които така или иначе са създадени от същите тези хора. А ние тук създаваме нашите имена и после гледаме да ги убием, да ги смачкаме, да ги направим на нищо, все едно никога не са съществували.
Бих предложил на тези, които злословят в момента - защото четох по форумите най-различни глупости, първо да постигнат това, което Лили Иванова е постигнала и оттам-нататък слагаме картите на масата и си казваме истината - ти си постигнал това, ти - това...
- Вие сте музикант, човек, който има отношение към музиката. Ситуацията между Лили Иванова и Митко Щерев отдавна прекрачи всякакви граници! Тя има забрана да изпълнява песните му, а те са част от репертоара й. Беше обвинена от него дори за това, че "не познавала нотите и пеела на плейбек". Мислите ли, че е допустимо подобно нещо?
- Аз ще започна така - не е необходимо да знаеш нотите! Защото един от най-големите великани в света - Принс, има самопризнание, което звучи така: "Аз не знам нотите! Защото не ми трябват такива. Ако ми трябва, има хора, които ще поканя и които ще ми напишат нотно писмо". Какво искам да кажа - ами има хора, които са толкова добри примавистаджии, че поставяш му една ужасяващо сложна партитура и той просто я чете като вестник, без никакъв проблем. Но този човек примерно - няма душа! Аз не мога да кажа, че Митко Щерев не е страхотен музикант. Но музикантът преди всичко трябва да е човек с душа! И затова, Митко да ме извинява, но не е прав! Защото на него може би му е било необходимо да знае нотите, за да запише това, което измисли - и да го даде на Лили Иванова след това или на някой друг. За да изпее песента и, както казвате вие, я е направила толкова популярна, че ако не я беше изпяла тя, а някой друг, можеше ситуациите да са по-различни.
Не толкова нотите ме интересуват, колкото това музикантът дали носи душа или не! Ако не носи душа, той няма да съществува толкова години...
- ...плейбека не го коментирам повече, може би защото хората, които са били на 3-часовия концерт на Лили Иванова, биха се прекръстили след такива изказвания след това?! Може би бъркат с някоя чалга звезда...
- (смее се) Най-малкото! Но, знаете ли, ще ви кажа, че тяхната разправия е резултат на това, че
тя не била платила, пък той търси пари...
авторски права и т.н. Искам да кажа на широката публика, че всяка една песен, която един композитор измисли за някого, той получава на момента съответната финансова сума за труда си. На момента! Вие търсите от мен песен - аз ви я пиша, вие я одобрявате и казвате - взимам я, ето 1000 евро - примерно. Оттам-нататък тези хора в никакъв случай не би трябвало да търсят под вола теле. Но те се заразяват един от друг! Чуят, че някой направил скандал за авторски права и си казват: защо не и аз да не направя?... Въпреки че има една организация, наречена "Музикаутор", която аз ненавиждам. Там спокойно биха могли да се отчисляват някакви пари, но пак искам да кажа на широката публика, че композиторите, ако желаят някакви пари, ги искат на ръка, защото в "Музикаутор" отчисленията са много магически и никой не знае какво става там. За това си търсят парите на ръка! Това е истината. Затова моят коментар в случая с Митко Щерев е - типична, абсолютно типична българска селяндурщина! С риск да съм по-груб в определението си. Комплексарщина! Тези хора са пълни със скрупули!
- Само ви давам за пример и едни думи на Нели Рангелова по повод това, че Митко Щерев е забранил на Лили Иванова да изпълнява песните му. Тя каза: "Аз винаги съм казвала, че за мен това някой автор да си спре песните е равнозначно на това един родител да убие сам собствените си деца”!
- Ами... да. Да речем, че е така, съгласен съм с Нели, но само донякъде. Много силно изказване е това. Трябва да попитате Нели Рангелова дали тя някога е имала проблем с Краси Гюлмезов, който й е основният композитор? (усмихва се) В момента се шегувам, защото съм много близък и с двамата. Но ето, например, те са двойка артисти, които до този момент не са влизали в медиите заради такива факти - този дал или не дал някакви пари. Това е доста срамно! И за всичко според мен е виновен Митко Щерев! Казвам го съвсем открито, напишете го, аз не се притеснявам, защото съм имал във времето разногласия за едни други неща...
- ...И вас ли е критикувал?!
- Да, критикувал ме е! Искам да ви кажа нещо, от което може би много хора ще се обидят, но... все пак ще го кажа:
пази, Боже, от малко мъжленце!
На ръст... Това са безкрайно амбициозни хора, които искат по някакъв начин да пораснат на нивото на по-високите... Това е природа, в края на краищата, да, но оттам се появява комплекс, който в един момент се изражда в нещо друго. И амбицията оттам го смазва и той не знае какво да прави. Случаят с Лили Иванова - един двуметров мъж няма да постъпи така! Убеден съм! Но един мъж на метър и 60, просто... Това му е проблемът! Митко Щерев се счита за много кадърен, какъвто безспорно е - той е безкрайно кадърен музикант и композитор. Не смея обаче и да си помисля, че проблемът му идва от гледна точка на някаква вопиюща нужда от пари... Болестта на парите, както вие казвате - възможно е и така да е.
А Лили Иванова е безспорен характер! Дори ще ви споделя нещо, което моята съпруга на моменти ми казва с шеговит тон: "Ти втората Лили Иванова ли ще бъдеш?". Казвам: "Добре, какво лошо има в това?!" Защото аз понякога - заради всичко, през което съм преминал, се улавям, че приличам по характера си точно на Лили Иванова - като артист, като непримиримост, онзи инат. Всичко онова, което в един момент би обобщило един артист, който иска да остане във времето. Лили Иванова остана във времето! Защото понякога заради всичките си ангажименти, сякаш оставям на втори план семейството си. Но след 42 години с жена ми, едва ли някой би се усъмнил, че аз не гледам семейството си, а само музиката.
ВИГ “Сигнал” в края на 70-те години на миналия век
- Знам, че "Сигнал" е най-наказваната група по социалистическо време. Защо?
- Да ви кажа честно, всички банди по онова време имаха негативи спрямо властта. А "Сигнал" действително бе най-наказваната група! Факт! Как става ли? Много просто - влиза някакъв случайно попаднал на рокконцерт човек, произволен зрител, най-често възрастен... И в един момент нещо не му харесва. Пише до Концертна дирекция. Казва: "Снощи бях на концерта на еди-кой си и това е... позор за социалистическия строй! Защото на еди-кой си панталоните били много разкроени, тип чарлстон и това е недопустимо...". Или пък косата му била много дълга... Или пък ризата била на цветя.. Такива неща. Моментално тръгва целият процес и за шест месеца те спират от работа! Не ти дават никакво обяснение. Всичко се случва анонимно. Всеки можеше да постъпи така, нямаше как да се провери.
При "Сигнал" тогава имаше много тежък конфликт с властта. В Бургас, '82 г. - тогава ни наложиха жестоко наказание - да не пеем и свирим, където и да е. Защото ни счетоха за бунтари против властта, особено аз.
Всъщност заради мен спряха групата!
- Защо заради вас?!
- Защото аз бях този, който защити тогава едни дечица, които ги биха на един концерт с палки. Казах, че просто няма да свирим, нито да пеем под ударите на милиционерските палки. Това е просто безумие, гавра! Пред очите ми, докато пеех на сцената, видях как припада едно момиче след удар от палка. Биеха ги, защото... се радваха на парчетата, които изпълнявахме! Извадиха палките и се опитваха да докажат на хората, че били охрана?! Каква охрана...
- "Два пъти са ме заплашвали с пистолет до главата", цитирам едно ваше изказване преди време. В буквалния или в преносния смисъл са ви допирали пистолет в главата, защото това звучи наистина страшно?
- Това изказване го казах за съжаление в буквалния смисъл на думата. Точно така си беше. Ние пълнехме залите и Концертна дирекция имаше голяма печалба от нас. И всички приходи отиваха директно в държавната хазна. Но когато се получаваха такива писма - анонимни, трябваше директно да бъдат препращани при разни партийни секретари, които казваха: "Този - да, този - не...". Занимавахме се с абсурдни неща! Първият път, когато ми казваха, че ще ми дават заповедта за уволнение, директорът на Концертна дирекция се обърна към мен с думите: "Пистолетът ми е вътре в касата. Ще го извадя и ще те гръмна, заради това, че ни направи този номер - да си имам аз сега проблем с властта". Отвръщам: "Не бе, ти нямаш проблем с властта. Аз го имам!". "Да, но аз съм директор и трябва да защитавам дирекцията". Казвам му: "Ами защитавай мен...". Същият този човек наскоро даде интервю пред Росен Петров в "Нека говорят" и побърза веднага да пусне в пресата едно опровержение, казвайки че всичко това не било вярно. Разбира се, няма кой да му повярва! Той си беше човек на Държавна сигурност.
- Как е името на този човек?
- Владимир Войнов.
Данчо е сърцето на бандата
- А каква е тази история с Доника Венкова? Пише се, че "Сигнал" станали известни с... чужда песен, написана за естрадната певица. Каква е истината по този въпрос?
- Ще ви кажа каква е. Годината е '77. Тогава Тончо Русев дава на Доника Венкова да изпее песента "Може би" - парче, което ние една година след това изпяхме. И до ден-днешен всичко скача и пее на това парче. Не сме имали никакъв конфликт с Доника. Ако песните на Митко Щерев, които е изпяла Лили Иванова, не ги беше изпълнила тя, а някои друг, тези песни нямаше да са популярни.
В случая "Може би" е песен на Тончо Русев и той може я даде на всеки, на когото пожелае. А той ни я даде на нас, за да можем да се представим. Тъкмо бяхме създали "Сигнал" и той ни предложи да направим това парче. Съгласихме се и оттам знаете какво се получи. С Доника Венкова пак ще кажа - нямаме никакъв конфликт. Всичко е наред. Просто навремето
хората харесаха повече нашето изпълнение от нейното
и всъщност нашето изпълнение остана вече 34 години, а най-вероятно ще остане и във вечността.
- Споменаваме Тончо Русев, а аз наскоро разбрах, че той е сърдит на Лили Иванова - отново поради същата финансова причина! Обаче в неговия случай сякаш се долавя някаква тъга, защото иначе отношението му към примата винаги е било безкрайно уважително.
- О-о-о, да, същото нещо е това. Но пък отново сте права в преценката - Тончо Русев има уважение. Винаги го е имал. И в тази ситуация излезе далеч по-достоен, защото не тръгна да пише по вестници, да се саморазправя с Лили Иванова по този начин.
Истината е, че проблемът между тях не е от вчера... От много години назад е, от 20-30 и повече. Да се разреши?
Късно е за каквото и да е...
Така си мисля. А и мисля, че този проблем е завехнал по един или друг начин, докато Митко (Щерев, б.а) непрестанно се прави на велик.
- Преди време прочетох едно заглавие, което звучи безумно: "Синът на Данчо Караджов снимал порно в дома на Катето Евро". Как ви подейства това?
- Това са пълни глупости!
Едно интервю на Анелия ПОПОВА
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.