Японският спътник "Шидзуку" (на български “Капка”) бе изстрелян от космодрума “Танегасима” в южната част на страната. Апаратът бе изведен в орбита от ракета Н2А. Японската космическа агенция JAXA излъчи старта пряко по интернет.
“Шидзуку” е първият от серията спътници по проекта Мисия за наблюдение на глобалните климатични промени (Global Change Observation Mission, GCOM).
Дългосрочният проект, разчетен за 10-15 години, включва изстрелването на две серии спътници. Първата е GCOM-W, към която принадлежи "Шидзуку", ще изучава въпросите, свързани с водата и нейната циркулация: обемът на валежите и влажността, скоростта на ветровете над повърхността на океаните и техните температури.
Втората серия - GCOM-C, трябва да изучи климатичните промени, атмосферните налагания, облаците, цветовете на океана, неговата биосфера, както и снега и ледовете на планетата. Като цяло, съобщава JAXA, “проектът трябва да изиграе ролята на медицински преглед на Земята”.
"Шидзуку" е снабден със свръхчувствителен датчик за радиация, който ще позволи с висока точност да бъдат измервани микровълновите излъчвания от повърхността на Земята. Антената на апарата, извършвайки един оборот за половин секунда, позволява да се получат данни за площ от 1 450 километра. Агенцията отбелязва, че по този начин само за два дни може да бъде събрана информация за 99% от територията на Земята. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.