На 26 април през 1990 г. е регистрирано като политическа партия Движението за права и свободи. То е учредено на 4 януари 1990 г. и според историка Искра Баева създаването му е пряка последица от взетото на 29 декември от ЦК на БКП решение да се върнат имената на българските мюсюлмани. За председател на партията е избран Ахмед Доган.   

След приемането на новата Конституция на Република България през 1991 г. възниква спор около казуса доколко съществуването на партията не противоречи на текста в Глава първа: „Не могат да се образуват политически партии на етническа, расова или верска основа, както и партии, които си поставят за цел насилствено завземане на държавната власт.“ Конституционният съд е сезиран по този въпрос и на 21 април 1992 г. излиза с решение, което отхвърля искането ДПС да бъде призната за противоконституционна.  

Явно или не, ДПС е почти неизменен участник във властта в годините на прехода. Движението подкрепя първото и второто правителство на СДС, коалиционен партньор в кабинета на Симеон Сакскобургготски, участва в Тройната коалиция, част е и от управлението на Пламен Орешарски. 

Негов лидер от учредяването му до януари 2013-а е Ахмед Доган, който след оттеглянето си остава почетен председател. От 2013-а до края на 2015-а начело на ДПС е Лютви Местан, а към момента негов председател е Мустафа Карадайъ.