На днешния ден през 1878 година е създадена Българската земска войска, която след това става армията на страната. Много бързо след Освобождението става ясна нуждата от създаването на войска. Оформянето е силно повлияно от руснаците. Първата рота се формира в Пловдив от млади българи, които са преминали през създадената школа в града. В нея били приемани мъже, завършили поне пети клас. Обучението им започвало с изучаване на руски език.
Съставът на ротата наброява 107 души и първоначално се командва от бъдещия началник на военното училище капитан Флейшер. 

Специална комисия подбира 18 души за изпит. Четирима от тях - Попов, Петров, Александров и Тантилов, са повишени в младши подофицери. Останалите, издържали изпита, са произведени в ефрейтори. На именния ден на руския император 30 август, четиримата отличени стават офицери. Те постъпват във военното училище и след завършването му стават подпоручици, пише "Марица".

Основа за изграждането на земската войска става българското опълчение, участвало в Руско-турската освободителна война. Същата година официално са публикувани временни правила за образуване на земска войска на Княжество България и инструкция за обучението. Още в първата точка на правилата изрично се подчертава, че в състава служат всички постоянни жители на княжеството независимо от тяхното вероизповедание, ако са на възраст от 20 до 30 години. Главнокомандващият руската Дунавска армия генерал-адютант Едуард Тотлебен разпорежда за нуждите на новоформиращата се Българска земска войска да бъдат отпуснати значителни количества въоръжение и облекло. 

Първоначално щабът е настанен в Пловдив, после е преместен в Търново, а от втората половина на 1878 г. - в столицата София. 

Правилата за набор и действие на българската армия са написани след това в Търновската конституция.

Създаването на земската войска е едно от най-важните събития в българската история. Новите формирования поставят основата на славната нова българска войска.