Вече знаем как ще стигнем космоса, но знаем ли какво можем да намерим там? И най-мощните ни телескопи не могат да дадат отговор на безброй въпроси, а учените само спекулират с предположения за тайните на вселенатa.

Има ли бели дупки?
Едно от най-големите постижения на Айнщайн е доказването по математически метод на съществуването на черните дупки. Днес, благодарение на напредналите технологии, знаем за няколко черни дупки и смятаме, че си имаме една такава в центъра на собствената ни галактика.

Удивителното е обаче, че Айнщайн доказва съществуването и на бели дупки. Те би трябвало да са точната противоположност на черните – да бълват колосално количество материя, идваща сякаш от нищото. Би трябвало една такава дупка да не е трудна за откриване, но телескопите още не са засекли нищо подобно.

Има ли други вселени?
Този въпрос е център на някои от най-разпалените спорове. Според теорията съществуват безкраен брой вселени, като всяка от тях е уредена по свои собствени физични закони.

За много учени тази теория е чиста измишльотина, защото няма доказателства или математически закони, които дори да намекват, че такова нещо съществува. Вярващите пък контрират, че няма и нищо, което да докаже обратното. Тази мистерия може да се разреши само ако има начин да отидем в такава друга вселена и я видим с очите си.

Има ли извънземни?
Нашата звезда, Слънцето, е само една от трилионите във вселената. А като вземем предвид факта, че в нашата система има осем планети (или 10, зависи как ги броим), то е възможно броят на планетите във вселената да е 8 пъти по-голям от този на звездите. Нима не е възможно още някоя от тях да има живот?

Източник: Thinkstock/Guliver

Вече са открити няколко планети с атмосфера, температура, гравитация и вода, подобни на нашата. Дали и на тях не се е зародил живот? Може би от всички зададени въпроси, отговорът на този ще научим най-скоро – технологиите се развиват именно с цел някой ден да можем да проверим каква е ситуацията на тези землеподобни планети.



Източник: Vesti.bg.