Двойна дъга се появи в небето над София. Старите хора у нас вярват, че дъгата носи успех във всички начинания на онзи, който я види, а ако е двойна, както беше тази сутрин, тя сбъдва и желания.
Дъгата се появи, след като времето в София полудя - хем валеше дъжд, хем грееше слънце. 

Двойната дъга е доста рядко явление. Най-често се наблюдава първичната дъга, при която светлината преминава през едно вътрешно отражение. В тази дъга червеният цвят се намира най-отвън, а ъгловият й радиус е 40–42°.



Вторичната дъга се появява, когато светлината се отрази втори път в дъждовните капки. При нея редът на цветовете е обратен – най-отвън е виолетовият, а във вътрешната й част е червената част. Ъгловият радиус на вторичната дъга е 50–53°.
 
Между двете дъги небето обикновено е значително по-тъмно. Наричат тази област “полоса на Александър”. Явлението се наблюдава заради различните ъгли на отражение на светлината, разсейвана от капките вода при едно- и двукратното пречупване. Областта с по-тъмната част е наречена в чест на философа Александър Афродизийски, който за пръв път описва явлението през 200 година.