Традицията си е традиция, но кой е казал, че на никулденската трапеза не може да присъства и друг вид риба, различна от... шарана. Ето защо, днес, броени часове преди Никулден, ще си поговорим за една изключително полезна риба, набираща все по-голяма популярност и у нас – сьомгата.
Днес можем лесно да я открием както на пазaра, така и на рибния щанд в почти всички хранителни вериги. Сьомгата съдържа голям брой микроелементи като магнезий, фосфор, селен, омега 3-мастни киселини, богата е на протеини, минерали и много витамини. Според изследванията при редовна консумация на сьомга се наблюдава понижаване на холестерола, подобряване на сърдечно-съдовата система и забавяне процесите на стареене. Поради специфичните й кулинарни характеристики обаче, често пъти позволяващи консумацията й в суров вид, е добре да обърнем по-специално внимание на няколко точки, касаещи нейния избор – така че той да бъде умен, качествен и здравословен.

1. Проверете произхода на сьомгата Най-чиста и полезна е дивата тихоокеанска сьомга. Затова, преди да се доверите на нейното благодатно въздействие върху сърцето, първо се уверете в нейния произход. Много проучвания по този въпрос са категорични, че сьомгата от някои ферми в Шотландия и Фарьорските острови например, е с най-голям процент замърсители и токсини, което от своя страна може да увеличи риска от заболявания като рак. Не случайно експертите съветват този вид сьомга да се консумира веднъж на 5 месеца. Високата концентрация на отрови в нея те обясняват с факта, че развъдната сьомга се храни с концентрирана смес от рибно брашно и рибно масло, докато дивата яде други риби. Тъй като различните индустриални химикали се „складират” в животинските мазнини, всеки вид сьомга, чрез приема им, има потенциал да трупа тези токсини в себе си. И понеже нивата им в концентрираната храна са определено по-високи от тези, намиращи се в рибата, с която дивата сьомга се храни по естествен път, това прави този вид сьомга по-рискова за консумация. Дивата тихоокеанска сьомга и дивата сьомга от Аляска са с най-високи хранителни качества.

2. Научете се да разпознавате прясната от непрясната сьомга Вероятността да попаднете на сьомга с ниско качесто е твърде голяма в днешно време, ето защо е от изключително значение да следите тя да бъде винаги прясна. Прясната сьомга ще разпознаете по следните хаактеристики: Ако рибата се продава без глава, имайте едно наум. Това е черна точка, която ни навежда на мисълта, че вероятността рибата да не е прясна, е много голяма. При натискане с пръст, месото трябва да е еластично и гъвкаво. Колкото по-бързо се върне в първоначалното си състояние, толкова по-скоро е уловена рибата. Кожата, в това число плавниците и опашката, трябва да са влажни, а миризмата – не остра и без дъх на кисело или гнило. Ако рибата ви се стори прекалено наедряла, това може да означава, че е стояла повече от необходимото след улавянето й, достатъчно, за да започнат процесите по гниене, протичащи чрез отделяне на газове. Друга причина за подуването е неподходящата температура, при коята рибата е била оставена.

3. Следете за срока на годност Задължително условия при закупуване на сьомга, запечатана във вакуумна опаковка, е да погледнете етикета с датата, индикираща срока на годност.

4. Запознайте се с правилата относно съхранението на сьомгата Преди да сготвите сьомгата, е добре първо да сте наясно с условията и правилата покрай нейното съхранение, така че при приготвянето й тя да не изгуби от своите полезни микроелементи. Прясно уловената сьомга трябва да се съхранява не повече от 7-10 дни след улова й при температура от 0 до 2 ° C, в съответствие с всички санитарни норми. Замразената риба се съхранява в продължение на 4 месеца при -20 ° С. Пушената - около 5-6 дни. Леко осолената сьомга не се препоръчва да се оставя за по-дълго от 2-3 дни. Сьомгата не бива да се съхранява увита в найлон или покрита.

5. Предпочитайте прясната пред замразената сьомга Добре е да бъдете наясно с факта, че опаковането и заледяването са добър начин да се скрият всички гореописани симптоми за загуба на свежестта. Ще познаете, че рибата е стара, ако забележите по тялото й поява на жълти точки или цели жълтеникави петна.

Източник: Woman.hotnews.bg.