Бившият митнически инспектор, благоевградчанинът Методи Митовски, заведе ново дело за незаконно подслушване срещу полицията и прокуратурата. Искът по Закона за отговорността на държавата е депозиран в Окръжен съд - Благоевград и делото вече е разпределено на съдия Надя Узунова.

Митовски претендира за обезщетение от 25 001 лв. за причинените му неимуществени вреди в резултат на неправомерно приложени спрямо него СРС-та, когато е разследван за лихварство. Незаконното подслушване лъсва в наказателния процес за лихварство, в който той бе признат за виновен и осъден на 2 години и половина условно с 5-годишен изпитателен срок. Тази присъда му наложи Софийски апелативен съд, като в мотивите се спира и на въпроса за незаконното подслушване. В тях се твърди, че Окръжният съд неправилно се е позовал на протоколите за веществени доказателствени средства, получени при използване на специални разузнавателни средства, които са били за период, значително след престъплението, за което е обвинен. Това пише struma.bg.

СРС-та се прилагат само за тежки умишлени престъпления, а лихварството не попада в тази категория, тъй като се наказва с лишаване от свобода от 3 до 5 години. САС определя като недопустимо да се разширява приложното поле на този способ за събиране и проверка на доказателства, особено като се има предвид, че естеството му предполага в значително по-голяма степен ограничаване конституционните права на гражданите /неприкосновеност на личността и жилището, тайна на кореспонденцията/, в сравнение с конвенционалните доказателствени средства.

Протоколите със СРС-та спрямо Митовски са изключени като веществени доказателства от делото, което не повлиява на наказанието и присъдата му дори е завишена с 1 година, но отпада конфискацията от 1/6 на имуществото му, която постанови окръжният съдия Красимир Аршинков. Митовски бе признат за виновен, че в периода 29 май 2008 г. - 29 август 2008 г. раздал пари на лихва на сина на бившия главен дознател към ОД на МВР - Благоевград Наталия Бабанова - Ивайло (28 000 евро), на строителния бос Борислав Тимчев (110 000 евро) и на двамата съдружници в „Папая” ООД (бившият ресторант „Акрополис”) Любомир Георгиев-Швейка и Николай Байкушев, брат на строителния предприемач Петър Байкушев, на които дал 102 260 евро. Подслушването му обаче продължило и след това - през 2010-2011

Това е второто дело за незаконно използване на СРС-та, което Методи Митовски води. Припомняме, че той съди ОД на МВР - Благоевград с иск за 50 000 лв. обезщетение за незаконно подслушване, което пък бе установено от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства на Бойко Рашков.

Методи Митовски загуби първото дело за незаконно подслушване, което се гледа при закрити врати. Окръжният съдия Владимир Ковачев отхвърли иска, като в мотивите си отбеляза, че Законът за СРС „не дава правомощие на Националното бюро, в качеството му на орган на изпълнителната власт, да осъществява контрол върху акта на правораздавателния орган /съдебното разрешение за използване на СРС/, който не подлежи нито на съдебна, нито на каквато и да е друга проверка за законосъобразност. В Република България няма орган на изпълнителната власт, който да стои над органите на съдебната власт”, счита съдията.

Методи Митовски бе осъден да плати 300 лв. на ОД на МВР, които са дали на адвоката си. Той обжалва решението на Окръжен съд, което също бе засекретено пред САС. Въпреки че съгласно Тълкувателно решение на ВКС от 3.12.2014 г. наличието на доказателства, събрани със СРС, не е основание за засекретяване на мотивите към присъдата.

„В случаите, когато съдебното производство или част от него е протекло при закрити врати на основание чл. 263, ал. 1 от НПК, задължително се публикува диспозитивът, а мотивите само в онази част, в която не се коментира информация, представляваща държавна тайна”, пишат върховните съдии.

Предстои да видим дали и второто дело за незаконно подслушване на ексмитничаря ще бъде засекретено.