Днес сутринта две земетресения от източник в Чуйски район на Северен Киргизстан са пробудили населението в близост до епицентрите им. А те, епицентрите, отстоят един от друг на не повече от 10 км. Това съобщи Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН), цитирана от Фокус.
Първият трус се случва в 6:42 тази сутрин местно време. Той е с магнитуд 4.2 (Европейски сеизмологичен център) и епицентърът му е на около 46 км югоизточно от столицата Бишкек. Вторият е с магнитуд 4.3, епицентър на около 55 км в същата посока от Бишкек и е регистриран около 15 минути по-късно. Земетресенията са плитки, с източници около 10-15 км под земната повърхност. Това предопределя и неголяма област на усещане.

Прес-службата на Министерство на извънредните ситуации (МЧС), основаваща се на сведение от Националния институт по сеизмология, оповестява следните оценки интензивност, т.е. сила на въздействие, по територията на Киргизстан: IV-V степен в епицентъра, включително в село Арпа-Тектир, IV степен в селата Пригородное и Кегети (2700 ж.) недалеч от едноименната теснина, III в градовете Токмок (20-25км северно от епицентрите; 63 хил.ж.) и Кемин (около 50 км източно; ок. 10000 ж.) и още по-слабо, от II-III степен, в село Ивановка (25-28км северно; 16000 ж.) и градовете Кант (35 км северозападно; 80850 ж.) и Бишкек (около 50 км запад-северозападно от епицентрите; 874.4 хил.ж.).

По информация на МЧС пострадали и разрушения няма. Предвид обстоятелството, че Киргизстан е сред най-високопланинските страни на Земята, наситена със стръмни склонове и дълбоки долини, а сеизмичните прояви са в Киргизкия хребет (до над 3000 м височина), не са изключени срутища в областта с максимални сътресения. От съседни територии, южен Казахстан, не са постъпили сведения за усетено земетресение (Спутник-Казахстан).