Европейската комисия (ЕК) обяви нови предложения и мерки за намаляване на консумацията на енергия на територията на Европейския съюз (ЕС). Те целят не само да спазят Парижкото споразумение за климата, но дори и да го надскочат. ЕК планира да намали въглеродните емисии на ЕС с 40% до 2030 г., а паралелно с това да намали и консумацията на енергия с 30%.

Планът включва няколко елемента. Един от тях е фокусирането на възобновяеми енергийни източници. Това включва и възможност за "повече европейци да произвеждат и продават собствено електричество". Тази новина ще се хареса на Илон Мъск, чийто компании разработват самостоятелни модули за слънчева енергия, които да заменят стандартните покриви на къщите и да осигуряват своеобразни домашни електроцентрали и акумулатори за съхранение на генерираната, но неизползвана енергия, пише vesti.bg.

Освен това ЕС предлага и започването на нови програми за обновяване на стари сгради. Те ще се реновират изцяло и ще се направят по-ефикасни както за отопление, така и като обща консумация на енергия. ЕК предлага още опростяване и улесняване на регулациите, защита на по-бедните и уязвими домакинства.

Според ЕК предложенията ще помогнат много и на икономиката. Комисията е предвидила 177 млрд. евро публични и частни инвестиции всяка година от 2021 г. до 2030 г., които да се използват за реализирането на проектите. Освен това те ще създадат и около 900 000 работни места. Проектите все още са на фаза предложение и предстоят да бъдат обсъдени и евентуално приети от Европейския парламент и страните-членки.