”От четвъртото тримесечие на 2016 ”Булгаргаз” поиска увеличение от 286, 60  лева за 1000 кубични метра на 302 лева. Това е едно увеличение с 5,5%, което поискаха тогава. Вместо това регулаторът намали цената с 3%, свали я на 280,21 лева., като се обоснова основно с две причини – едната, че постоянните разходи не са такива, каквито отчита ”Булгаргаз” и освен това отчита, че прогнозираната цена за доставката на границата е излязла по-голяма от цената, която отчита ”Булгаргаз” и тази положителна разлика ще се използва за справяне с извънредни ситуации и няма да се заплаща, за да се запълни хранилището в Чирен”. Това обобщение направи в студиото на предаването ”Денят на живо” по Канал 3 бившият член на КЕВР Еленко Божков. Коментарът на експертът е във връзка с исканото увеличение на природния газ с 30%. 
 
”Така се случи политическа услуга. КЕВР се занимава с политически услуги. Сваля цената, за да осигури комфорт на управляващите в едни бъдещи избори. Същевременно ”Газпром” увеличава цената с 18%, а ние намаляваме с 3% и сега тази разлика трябва да се компенсира. Имаме още 14% повишаване на цената от ”Газпром експорт” и така стигаме до 30%, защото трябва да се компенсират тези разходи, заради които ”Булгаргаз” може да фалира. Това са разходите за новото запълване на есенно-зимния сезон, отново трябва да пълним Чирен. Идва момента да се плаща за политическата услуга”, коментира Божков. 
 
”За съжаление това не е първият случай, в който КЕВР изпълнява много политически поръчки, както по отношение на цената на електроенергията, така и по отношение на природния газ. Януари месец цената на газа трябваше да бъде увеличена с 15%, те я увеличиха с под 4%. Увеличението на цената на газа обаче продължава и следващото тримесечие трябва отново да се увеличи с 15-16%. Сегашното увеличение е кумулативен ефект от две пропуснати увеличения”, обясни от своя страна енергийният експерт Христо Казанджиев. 
 
”Освен политическа поръчка КЕВР се съобрази и с това, че ако беше увеличил с 15% цената на природния газ, следваше да се повиши и цената на топлоенергията. Така че освен политическа поръчка, КЕВР направи подарък на потребителите на парно и топла вода като отложи едно поскъпване, което щеше да им бръкне в джоба. Политическият ефект е очевиден. КЕВР направи компромис, който в края на краищата трябва да бъде коригиран и нещата да влязат в нормалното”, заяви Казанджиев.