Цените на стоките в Русия сега можеха да бъдат с три процента по-ниски, ако властите не бяха въвели продуктовото ембарго (контрасанкциите – б. пр.), изчисляват експертите от Руската академия за народно стопанство и държавна служба към президента на страната (РАНХиГС), пише РБК, цитиран от "Фокус". Паричните загуби на един потребител се оценяват на 4,4 хил. рубли на година.
Ако Русия не беше въвела продуктовото ембарго през 2014 г., т. нар. „санкционни стоки“ щяха да струват с три процента по-малко, отколкото сега, а останалите – с 2,9%. Това сочат изчисленията в мониторинга на икономическата ситуация, изготвен от експертите на РАНХиГС, Института „Гайдар“ и Общоруската академия за външна търговия. Изследването обхваща периода от 2014 до 2016 г.

Икономистите очертават два ефекта от въведеното ембарго – потребителски и производствен.

„Потребителският ефект е свързан с понижаването на благосъстоянието на населението заради ръста на цените в резултат на въведените санкции, а производственият е обусловен от ръста в печалбата на селскостопанските производители и производителите на хранителна продукция, благодарение на ограничаването на вносната конкуренция“ пише в доклада.

Оценката на влиянието на контрасанкциите върху цените е получена като разлика между фактическата стойност на конкретен набор продукти и прогнозната стойност на същия този набор при хипотетичното отсъствие на ембаргото. 

Авторите на изследването оценяват загубите на потребителите на 4380 рубли годишно. Тази цифра е справедлива, ако се допусне, че след въвеждането на ембаргото структурата на търсенето не се е променила. При пресмятането на този ефект, експертите използват т. нар. компенсираща вариация на дохода – величината, с която потребителят трябва да увеличи дохода си, за да не доведе ръстът на цените до влошаване на неговото благосъстояние.

Отбелязва се също, че контрасанкциите водят до оскъпяване както на ембарговите, така и на неембарговите стоки.