Очаквам застудяването да се отрази и върху едрината на плодовете, и върху качеството им. Това каза доц. Сава Табаков - преподавател в Катедрата по овощарство в Аграрен университет-Пловдив, за състоянието на овощните култури след рязкото застудяване и образувалата се слана от тази сутрин, цитирана от "Фокус".
„Все още няма данни за това какво е поразено. Необходимо е да мине поне още едно денонощие, да се затопли времето и тогава да се направи оценка на щетите. При всички положения обаче, застудяването се отразява негативно. Растенията получават стрес. Те са в един момент, в който се формират клетките на завръза и съответно очаквам да се отрази и върху едрината на плодовете, и върху качеството им“, коментира доц. Табаков.

По думите му всички овошки са чувствителни в този период, тъй като са в пълен цъфтеж или прецъфтяват. „Реално температури, които са със стойности под минус 1,5 градуса с продължителност над 2-3 часа, компрометират добива. Най-засегната ще бъде Североизточна България, Кюстендил, високите котловинни полета. Там са най-тежките слани“, каза още доц. Сава Табаков.

Има опасност да бъде унищожена реколтата от кайсии в Сливен заради сланата. Има опасност да бъде унищожена и реколтата от праскови, череши, ябълки. Сланата е доста късна. Най-малки ще бъдат пораженията по южните склонове на Родопите, в пловдивското поле. В района на Шумен, Североизточна България, Добрич, Силистра – там са най-критичните райони. В Кюстендил овошките си измръзнаха още от зимата“, коментира доц. Табаков. 

По думите му там, където е паднала сериозна слана, загубите за овощарите ще са 100%. „Там, където нещата са на граница, може и от 30 до 50%“, уточни още доц. Сава Табаков.