Хайка за стари яйца, нелегални продажби на месо и други традиционни храни за наближаващите празници Великден и Гергьовден започна Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), съобщиха от ведомството. От там поясниха, че проверките са извънредни.

Проверките ще се фокусират върху производството и търговията на традиционно предлаганите храни за празничната трапеза (агнешко месо, козунаци, яйца, включително боядисани яйца, пресни зеленчуци и др.) както и на боите за яйца.

Ще се инспектират цехове за производство на храни, пакетиращи центрове за яйца, складове за търговия на едро с храни, заведения за обществено хранене и магазини за търговия на дребно с храни, пазари и тържища, както и кетъринг фирмите и предлагащите услугата “ол инклузив“. При инспекциите в производствените обекти ще следи за произхода, сроковете на годност и условията на съхранение на използваните суровини и храни, правилното етикетиране, придружаващите документи и наличие на необходимата информация за спазване на изискванията за предлаганите храни.

Правилното съхранение на храните, спазването на сроковете за годност, наличие на здравна маркировка на трупното месо, правилното етикетиране и маркиране на яйца (включително недопускане на яйца от клас „B“ - предназначени само за преработка), както и за наличие на документи за произход и безопасност, ще са акценти на проверките в търговската мрежа. Потребителите могат да разпознаят въпросните яйца по маркировката им, което е червена точка, съветват от БАБХ.

Особено внимание ще се обърне на пазарите на живи животни. На тях ще се следи за идентификацията им, включително паспорти, ветеринарно-медицински свидетелства за придвижване на животни към и от пазара и отразяването им в Интегрираната информационна система на БАБХ - ВетИС, съответствието на транспортните средства, с които се придвижват животните, както и ветеринарно-санитарните изисквания и водения регистър от собственика или управителя на пазара.

От агенцията съветват хората да пазаруват храните за празника само от легални магазини, а не от случайни търговци по пътищата.

От БАБХ информират, че ще извършват проверки и по сигнали за нередности, които потребителите ще могат да подават онлайн, или да използват за това горещия телефон на БАБХ - 0700 122 99.