8 февруари 2012
Д-р Калинка Атанасова: ЗАБРАВЕТЕ ГАЗИРАНОТО И ПЪРЖЕНОТО И КИСЕЛИНИТЕ ЩЕ ИЗЧЕЗНАТ
В пос­лед­но вре­ме гас­т­ро­ен­те­ро­ло­зи­те от­де­лят по-го­ля­мо вни­ма­ние на ки­се­ли­ни­те. Стресът, висококалоричната храна, наднорменото тегло, пушенето и дори стойката на човек провокират неприятното страдание.
13 октомври 2008, 11:10
Присъедини се към WebClub Blitz
изпрати на приятел
Добави в Twitter
Добави в Facebook
Разпечатай
За да раз­бе­рем как­во но­во пред­ла­га ме­ди­ци­на­та в то­ва от­но­ше­ние, ще за­да­дем на­ши­те въп­ро­си на д-р Калинка Ата­на­со­ва - гас­т­ро­ен­те­ро­лог, кон­сул­тант на вестник “Док­тор”.

- По-ра­но се смята­ше, че при­чи­на­та за по­лу­ча­ва­не на ки­се­ли­ни е неп­ра­вил­но­то хра­не­не. Как­ви са съв­ре­мен­ни­те виж­да­ния на ме­ди­ци­те за то­ва на­ру­ше­ние?
- По­лу­ча­ва­не­то на ки­се­ли­ни е чес­то явле­ние. Все­ки вто­ри чо­век го е из­пит­вал, до­ри и да е са­мо вед­нъж през жи­во­та си. В по­ве­че­то слу­чаи ки­се­ли­ни­те са проя­ва на раз­прос­тра­не­но­то на­пос­ле­дък за­бол­ява­не със стран­но­то наи­ме­но­ва­ние гас­трое­зо­фа­геал­на реф­лук­сна бо­лест - ГЕРБ. Ос­нов­на­та при­чи­на за то­ва със­тоя­ние са ана­то­мич­ни­те осо­бе­нос­ти на хра­ноп­ро­во­да и сто­ма­ха на чо­ве­ка. На­ру­ше­на­та ра­бо­та в гор­ни­те части на сто­маш­но-чрев­ния тракт во­ди до прех­върл­яне­то на сто­маш­но съ­дър­жи­мо­то в хра­ноп­ро­во­да. В ре­зул­тат на то­ва стра­да ли­га­ви­ца­та на хра­ноп­ро­во­да. Що се от­нася до хра­не­не­то, то иг­рае важ­на, но не ос­нов­на роля за то­ва със­тоя­ние. През пос­лед­ни­те го­ди­ни въз­гле­ди­те на ле­ка­ри­те в то­ва от­но­ше­ние се про­ме­ни­ха до из­вес­тна сте­пен. Има са­мо еди­н аб­со­лют­но заб­ра­нен про­дукт при по­лу­ча­ва­не на ки­се­ли­ни.

То­ва са га­зи­ра­ни­те на­пит­ки

Га­зо­ве­те разт­ягат сто­ма­ха и прак­ти­чес­ки ви­на­ги про­во­ки­рат ки­се­ли­ни и ори­гва­ни­я. Как­во­то и да се го­во­ри, няма дру­ги про­дук­ти, кои­то да про­во­ки­рат по­лу­ча­ва­не на ки­се­ли­ни. За­то­ва дие­та­та тук не иг­рае кой знае как­ва роля. Уче­ни­те са из­чис­ли­ли, че са­мо 10-15 на сто от хо­ра­та с та­ки­ва оп­лак­ва­ния се справят с тях бла­го­да­ре­ние на дие­тич­ни ме­роп­рия­тия. До­ка­за­но е, че прех­върл­яне­то на сто­ма­шен сок в хра­ноп­ро­во­да се про­во­ки­ра не от няка­къв про­дукт, а по-ско­ро от сти­ла на хра­не­не. Спо­ред нап­ра­ве­ни­те пос­лед­ни науч­ни из­след­ва­ния ста­ва ясно, че дос­та по-чес­то ки­се­ли­ни по­лу­ча­ват хо­ра­та, кои­то прие­мат ви­со­ко­ка­ло­рична хра­на. И съот­вет­но - по-рядко те­зи, кои­то спазват нис­ко­ка­ло­рична дие­та, при коя­то преоб­ла­да­ват пло­до­ве­те и зе­лен­чу­ци­те. И то­ва е на­пъл­но об­ясни­мо. За пре­ра­бот­ва­не­то и сми­ла­не­то на ви­со­ко­ка­ло­рична­та хра­на се из­раз­ход­ват по­ве­че от та­ка на­ре­че­ни­те аг­ре­сив­ни хра­нос­ми­ла­тел­ни со­ко­ве. И ко­га­то те по­пад­нат в хра­ноп­ро­во­да, съот­вет­но въз­ник­ват ки­се­ли­ни.
- От ва­ши­те ду­ми из­ли­за, че ако на чо­век му е съ­де­но да се сблъс­ка с то­ва сто­маш­но и хра­ни­тел­но на­ру­ше­ние, то неп­ре­къс­на­то ще се пов­таря. И не мо­же ли ни­що да се про­ме­ни?
- Наис­ти­на в на­ча­ло­то спо­ме­нах, че ос­нов­на при­чи­на са ана­то­мич­ни­те осо­бе­нос­ти на чо­век. Как­то са­ми раз­би­ра­те, те не мо­гат да се про­менят. Но вед­на­га ще ка­жа, че съ­щес­тву­ват рис­ко­ви фак­то­ри, кои­то уве­ли­ча­ва­т ве­роя­тнос­тта от появ­ява­не на ки­се­ли­ни. То­ва са

зат­лъст­ява­не­то, бре­мен­нос­тта, пу­ше­не­то, диаф­раг­мал­на­та хер­ния, стре­со­ве­те,

про­дъл­жи­тел­ни нак­ло­ни на тяло­то, как­то и прие­мът на някои ле­карс­тва. За­то­ва ме­ди­ци­те са раз­ра­бо­ти­ли съв­ре­мен­ни пре­по­ръ­ки и съ­ве­ти във връзка с хра­не­не­то и на­чи­на на жи­вот на хо­ра, кои­то стра­дат от ки­се­ли­ни. Ето кое е но­во­то, кое­то гас­троен­те­ро­ло­зи­те пре­по­ръч­ват: из­бягвай­те ра­бо­та, свър­за­на с чес­ти нак­ло­ни на тяло­то, по-точ­но гор­на­та му част, тор­са. Ако ки­се­ли­ни­те въз­ник­ват през нощ­та, трябва да про­ме­ни­те по­ло­же­ние­то си в лег­ло­то. Ос­вен то­ва гор­на­та част на лег­ло­то ви трябва да се ­пов­диг­не с 10-15 см. Мо­же да под­ло­жи­те някак­во по-твър­до оде­яло, няма зна­че­ние как­во. Прос­то си под­гот­ве­те под­ход­ящо лег­ло. Ос­вен то­ва

е не­же­ла­тел­но да си ляга­те вед­на­га след яде­не

- Спо­ме­нах­те, че га­зи­ра­ни­те на­пит­ки са еди­нстве­ния­т про­ти­во­по­ка­зан про­дукт при ки­се­ли­ни. Наис­ти­на ли няма зна­че­ние дие­та­та?
- Раз­би­ра се, че има гол­ямо зна­че­ние. След­ва мак­си­мал­но да ог­ра­ни­чи­те маз­на­та хра­на. И въоб­ще се от­ка­же­те от пър­же­ни­те про­дук­ти - по-доб­ре си при­готв­яйте ястия­та за­ду­ше­ни или на па­ра. Трябва да ог­ра­ни­чи­те и сил­но­то ка­фе, чая, ал­ко­хо­ла. Яж­те по-чес­то, по мал­ко, раз­би­ра се. Ве­черяй­те по-ра­но, по­не три ча­са, пре­ди да си лег­не­те. Важ­но е съ­що та­ка доб­ре да сдъв­ква­те хра­на­та. Ако сте с по­ве­че ки­лог­ра­ми, опи­тай­те да ги на­ма­ли­те. От­ло­же­ни­те маз­ни­ни в об­лас­тта на ко­ре­ма при­пов­ди­гат диаф­раг­ма­та и по то­зи на­чин про­во­ки­рат по­лу­ча­ва­не­то на ки­се­ли­ни. И все пак, трябва да от­бе­ле­жа, че ако всич­ко то­ва не по­мог­не, вие трябва да се объ­рне­те към ле­кар. На­ла­га се по-пъл­но из­след­ва­не, кое­то включ­ва ен­дос­коп­ски прег­лед. Той се на­ри­ча фиб­ро­гас­трос­ко­пия. И не на пос­лед­но място, раз­би­ра се - кон­сул­та­ция с гас­троен­те­ро­лог.

НЕ ПРЕД­ПРИЕ­МАЙ­ТЕ СА­МО­ЛЕ­ЧЕ­НИЕ!

- Но се­га в ап­те­ки­те има всякак­ви ле­карс­тва про­тив ки­се­ли­ни. За­що трябва да се под­ла­га­ме на та­ки­ва неп­рия­тни прег­ле­ди и про­це­ду­ри?

- Ето та­ко­ва раз­съж­де­ние е аб­со­лют­но греш­но. И та­зи греш­ка я правят мно­го стра­да­щи. Мно­го мал­ко от тях се об­ръ­щат за по­мощ към спе­циа­лист, къ­де­то ще по­лу­чат пра­вил­но ле­че­ние. До­ри и да се чувс­тват дос­та зле, хо­ра­та пред­по­чи­тат да се ле­ку­ват са­мос­тоя­тел­но. По прин­цип, по­мощ­та на гас­троен­те­ро­ло­га е необ­хо­ди­ма, ако чо­век по­лу­ча­ва по­ве­че от еди­н път в сед­ми­ца­та ки­се­ли­ни. Ки­се­ли­ни­те не са са­мо неп­рия­тно чувс­тво зад гър­ди­те. Пос­тоя­нно­то по­па­да­не на хра­нос­ми­ла­тел­ни со­ко­ве в хра­ноп­ро­во­да

по­ви­ша­ва рис­ка от еро­зи­я, язва и до­ри рак на хра­ноп­ро­во­да

Ос­вен то­ва из­хвърл­яне­то на съ­дър­жи­мо­то от сто­ма­ха в хра­ноп­ро­во­да мо­же да про­во­ки­ра каш­ли­ца и хрип­ли­вост на гла­са.
По ста­тис­ти­ка око­ло 70 на сто от хо­ра­та, осо­бе­но у нас, в Бъл­га­рия, кои­то взе­мат някак­ви ле­карс­тва про­тив ки­се­ли­ни, за­ла­гат на ан­тиа­ци­ди­те. Но те са, та­ка да се ка­же, са­мо за “бъ­рза по­мощ” и мо­гат да се прие­мат са­мо епи­зо­дич­но. Те не мо­гат да пов­лияят на при­чи­на­та за по­лу­ча­ва­не­то на ки­се­ли­ни и съот­вет­но не мо­гат да пре­дот­вратят еве­нтуал­ни­те ус­лож­не­ния. Ефе­ктъ­т им е вре­ме­нен, за­що­то е ос­но­ван на неут­ра­ли­зи­ра­не на ки­се­ли­ни­те. Още щом прик­лю­чи дей­ствие­то им, ки­се­ли­ни­те се зав­ръ­щат с но­ва си­ла. Връ­щат се и неп­рия­тни­те усе­ща­ни­я. За­то­ва прие­ма­не­то дъл­го вре­ме на пре­па­ра­ти, съ­дър­жа­щи алу­ми­ни­й, мо­же да пре­диз­ви­ка за­пек. Осо­бе­но при въз­рас­тни­те па­циен­ти. С две ду­ми, на стра­да­щи­те от ки­се­ли­ни са необ­хо­ди­ми ле­карс­тва, кои­то да въз­дей­стват це­ле­на­со­че­но.
- Що за пре­па­ра­ти са то­ва?
- За “з­ла­тен стан­дарт” в ле­че­ние­то на ки­се­ли­ни­те в днеш­но вре­ме са приз­на­ти та­ка на­ре­че­ни­те ин­хи­би­то­ри с про­то­но­ва пом­па. Те по­тис­кат из­ра­бот­ването на аг­ре­сив­на­та сол­на ки­се­ли­на в сто­ма­ха. Съв­ре­мен­ни­те пре­па­ра­ти се прие­мат са­мо по вед­нъж на ден. Те мно­го по-рядко пре­диз­вик­ват стра­нич­ни ефе­кти. Но и те има­т про­ти­во­по­ка­за­ния - не се да­ват на де­ца, на бре­мен­ни и кър­ме­щи же­ни. И се от­пус­кат са­мо сре­щу ре­цеп­та.
- Кол­ко дъл­го про­дъл­жа­ва ле­че­ние­то и по­ма­га ли то на чо­век да се справи с ки­се­ли­ни­те вед­нъж и за­ви­на­ги?

- Чо­век, кой­то прие­ма та­ки­ва ле­карс­тве­ни пре­па­ра­ти, трябва да след­ва пре­по­ръ­ки­те и относно пром­яна­та на на­чи­на на жи­вот. И то­га­ва в по­ве­че­то слу­чаи 7-8-сед­ми­чен курс на ле­че­ние во­ди до зна­чи­тел­но по­доб­ре­ние. След то­ва ве­че се пред­пис­ват дру­ги ле­карс­тва, кои­то се прие­мат епи­зо­дич­но.
- А как­во ста­ва, ако няма ефе­кт от та­ко­ва ле­че­ние?
- В та­къв слу­чай се на­ла­га кон­си­лиум, кой­то ре­ша­ва да­ли се на­ла­га хи­рур­гич­но ле­че­ние. Ан­ти­реф­лук­сни хи­рур­зи пре­по­ръч­ват опе­ра­ци­я при след­ни­те си­туа­ции:

- ако ки­се­ли­ни­те не из­чез­ват не­за­ви­си­мо от пра­вил­но­то про­дъл­жи­тел­но ле­че­ние;
- в слу­чаи­те, ко­га­то въз­ник­нат ус­лож­не­ния;
- ако чо­век стра­да от не­по­но­си­мост към ле­карс­тве­ни­те пре­па­ра­ти за ле­че­ние на ки­се­ли­ни, а със­тоя­ние­то му пос­тоя­нно се вло­ша­ва.

Хи­рур­гич­на на­ме­са е необ­хо­ди­ма и в слу­чай, ко­га­то неп­ре­къс­на­то­то по­лу­ча­ва­не на ки­се­ли­ни про­во­ки­ра хер­ния на от­вер­стие­то меж­ду хра­ноп­ро­во­да и диаф­раг­ма­та.
- А как стоят не­ща­та в то­ва от­но­ше­ние при бре­мен­ни­те же­ни? Стан­дар­тно­то ле­че­ние е про­ти­во­по­каз­ано за тях.
- Ве­че има пре­па­ра­ти и за бре­мен­ни. То­ва са средс­тва, кои­то на­мал­яват неп­рия­тни­те усе­ща­ни­я, свър­за­ни с по­ви­ше­на­та ки­се­лин­ност на сто­маш­ния сок. Те пре­мах­ват чувс­тво­то за по­лу­ча­ва­не на ки­се­ли­ни, пре­дот­врат­яват ори­гва­не­то и усе­ща­не­то за те­жест в сто­ма­ха след яде­не. Те­зи пре­па­ра­ти дей­стват бър­зо.
Активно­то ве­щес­тво при тях е нат­риев ал­ги­нит. Под дей­ствие­то на ки­се­ли­ни­те то­ва съе­ди­не­ние се прев­ръ­ща в гел, а ге­лът е по-плъ­тен от сто­маш­но съ­дър­жи­мо­то. За­то­ва той ме­ха­нич­но спи­ра пътя на ки­се­ли­те со­ко­ве към хра­ноп­ро­во­да. Ос­вен то­ва те­зи ле­карс­тва ока­зва­т и ус­по­коя­ва­що дей­ствие. Мо­же­те да си ги ку­пи­те от ап­те­ка­та, но след ка­то сте се кон­сул­ти­ра­ли с ле­кар.

Ед­но ин­тер­вю на Пе­тър ПЕТ­РОВ


Интервю
Facebook - нашите приятели
начало
Начало
Реклама в БЛИЦ
Реклама
Времето
Времето
ТВ програми
ТВ програми
RSS новини
RSS новини
За контакти
Kонтакти



Copyright © 2008-2012 Информационна агенция БЛИЦ. Всички права запазени.