Времето е все още неустойчиво. А това се отразява на кръвното. Днес ще обърнем внимание на това, кои са основните причини при едни хора то да се повишава, а при други да се понижава.
Ви­на­ги се на­ла­га да се из­след­ва­те до­пъл­ни­тел­но, ако
хи­пер­то­ния­та въз­ник­не вне­зап­но при 20-го­диш­ни хо­ра или след 60-го­диш­на въз­раст; кръв­но­то ви нал­яга­не се е по­ви­ши­ло вне­зап­но и ос­вен то­ва е с мно­го ви­со­ки по­ка­за­те­ли; ме­ди­ка­мен­тоз­но­то ле­че­ние не по­ма­га.

За по­ви­ше­но се смята кръв­но нал­яга­не с по­ка­за­те­ли, по-ви­со­ки от 130/80. То­ва със­тоя­ние се на­ри­ча ар­те­риал­на хи­пер­то­ния. При все­ки де­се­ти човек по­ви­ше­но­то кръв­но нал­яга­не се ока­зва сим­птом на дру­го за­бол­ява­не. Със­тоя­ния­та, кои­то се съп­ро­вож­дат с по­ви­ша­ва­не на кръв­но­то, са око­ло 70 на брой. Та­ка­ва хи­пер­то­ния се на­ри­ча сим­пто­ма­тич­на.
Ето кои са ос­нов­ни­те при­чи­ни за по­ви­ша­ва­не на кръв­но­то нал­яга­не:

На­ру­ша­ва­не то­ну­са на кръ­во­нос­ни­те съ­до­ве
Най-нап­ред трябва да си нап­ра­ви­те из­след­ва­ния - общ ана­ли­з на кръв­та, био­хи­ми­чен ана­ли­з на кръв­та, общ ана­ли­з на ури­на­та, еле­ктро­кар­диог­ра­ма и при необ­хо­ди­мост - рен­тген на гръд­ния кош и ул­траз­ву­ко­во из­след­ва­не на вът­реш­ни­те ор­га­ни. Ако въз ос­но­ва на ре­зул­та­ти­те от из­след­ва­ния­та и прег­ле­да от кар­дио­ло­га се от­крият проб­ле­ми с кръ­во­нос­ни­те ви съ­до­ве, става дума за “п­рос­та” хи­пер­то­нич­на бо­лест. Но в слу­чай, че дру­ги­те из­след­ва­ния са в нор­ма­та. Ос­нов­на­та за­да­ча е да се под­бе­ре схе­ма на ле­че­ние с ан­ти­хи­пер­тен­зив­ни пре­па­ра­ти, за да се под­дър­жа кръв­но­то нал­яга­не в нор­мал­но със­тоя­ние.

Проб­ле­ми с бъб­ре­ци­те
При за­бол­ява­ния на бъб­ре­ци­те поч­ти ви­на­ги се по­ви­ша­ва кръв­но­то нал­яга­не. Ако има­те на­ру­ше­но ури­ни­ра­не - бол­ка, па­ре­не, чес­ти по­зи­ви, на­пъл­но ве­роя­тно е да стра­да­те от пие­ло­неф­рит или бъб­реч­но­ка­мен­на бо­лест. Ако сте мла­ди и чес­то сте бо­ле­ду­ва­ли от ан­ги­на и ос­вен то­ва има­те на­ру­ше­ние при ури­ни­ра­не, трябва да се прег­ле­да­те за гло­ме­ру­ло­неф­рит. При мъ­же­те по­ви­ше­но­то нал­яга­не мо­же да до­ве­де до обо­стряне на прос­та­ти­та.

Хор­мо­нал­ни на­ру­ше­ния
Ако в кръв­та ви се от­крие нис­ко съ­дър­жа­ние на ка­лий, а по­ви­ше­но­то нал­яга­не се съп­ро­вож­да с мус­кул­на сла­бост, ве­роя­тно във ва­шия ор­га­ни­зъм има не­дос­тиг на хор­мо­на ал­дос­те­рон. Ко­га­то кръв­но­то нал­яга­не се по­ви­ша­ва на прис­тъ­пи, кри­зи­те се съп­ро­вож­дат с поб­ледн­ява­не, из­пот­ява­не, уси­ле­но сър­це­бие­не, тре­пе­ре­не, от­слаб­ва­не, сто­маш­но разс­трой­ство, то­га­ва мо­же да ста­ва въп­рос за та­ка на­ре­че­ния феох­ро­мо­ци­том - то­ва е доб­ро­ка­чес­твен ту­мор на над­бъб­реч­ни­те жле­зи.

Мах­мур­лук
По­ви­ше­но­то кръв­но нал­яга­не е еди­н от чес­ти­те сим­пто­ми на мах­мур­лук при на­пъл­но здра­ви хо­ра. Раз­па­да­не­то на ал­ко­хо­ла пре­диз­вик­ва спаз­ми на кръ­во­нос­ни­те съ­до­ве на глав­ния мо­зък, а то­ва се прояв­ява чрез хи­пер­то­нич­ни­те сим­пто­ми. В то­зи слу­чай е най-доб­ре да прие­ме­те спаз­мо­ли­тик, кой­то да от­пус­не кръ­во­нос­ни­те съ­до­ве и ще на­ма­ли гла­во­бо­лие­то.

Неп­ра­вил­на кон­тра­цеп­ция
Ако вие сте мла­да же­на и без ви­ди­ми при­чи­ни ви ско­чи кръв­но­то нал­яга­не, мо­же би това е свър­за­но с прие­мането на про­ти­во­за­ча­тъч­ни средс­тва. Ес­тро­ге­ни­те, съ­дър­жа­щи се в кон­тра­цеп­тив­ни­те пре­па­ра­ти, пре­диз­вик­ват по­ви­ша­ва­не с 5 про­цен­та на кръв­но­то нал­яга­не при же­ни­те. Та­ка че най-доб­ре се объ­рне­те към ги­не­ко­лог и поис­кай­те дру­ги ле­карс­тва.

ПЕТ ОСНОВНИ ПРИЧИНИ ЗА ХИПОТОНИЯТА

Хи­по­то­ния­та е със­тоя­ние, при кое­то апа­ра­тъ­т за кръв­но нал­яга­не отчита по­ка­за­те­ли, по-нис­ки от 100/70. По прин­цип то­ва със­тоя­ние се съп­ро­вож­да със сла­бост, вие­не на свят, гла­во­бо­лие и при­ло­ша­ва­не.

Ето кои са въз­мож­ни­те ва­риан­ти:
Дис­то­ния: при на­ли­чие на дис­то­ния кръв­но­то нал­яга­не се ко­ле­бае при всич­ки. Но по раз­ли­чен на­чин. До­ри пси­хиат­ри­те се ше­гу­ват, че ду­ша­та на чо­ве­ка е не в сър­це­то, а в над­бъб­реч­ни­те жле­зи. Та на­ли точ­но там се из­ра­бот­ват хор­мо­ни­те на стре­са: ад­ре­на­ли­нът, на­ри­чан още аг­ре­сив­ният хор­мон, въз­буж­да, пре­диз­вик­ва при­лив на кръв към гла­ва­та, по­ви­ше­но кръв­но нал­яга­не, из­пот­ява­не, аг­ре­сив­на раз­драз­ни­тел­ност. Ако се от­деля мно­го от не­го, кръв­но­то нал­яга­не ска­ча.
Аце­тил­хо­ли­нъ­т е хор­мо­нът на сла­бос­тта и пре­диз­вик­ва точ­но об­рат­ни сим­пто­ми - кръв­но­то нал­яга­не спа­да, чо­век се об­ли­ва в сту­де­на пот, по­лу­ча­ва трес­ка и раз­драз­ни­тел­на сла­бост. Ако той е в по-го­ле­ми ко­ли­чес­тва в кръв­та, кръв­но­то нал­яга­не спа­да. А при някои стра­да­щи от дис­то­ния настъпват сме­се­ни прис­тъ­пи - ре­ду­ват се два­та ви­да реак­ция. Кръв­но­то нал­яга­не ту спа­да, ту се по­кач­ва, чо­век се об­ли­ва в го­ре­щи­на и в след­ва­щия мо­мент го об­хва­ща студ.

Сър­деч­ни проб­ле­ми: по­ни­же­но­то кръв­но нал­яга­не чес­то е сим­птом на не­дос­та­тъч­на сър­деч­на дей­ност. Сър­це­то труд­но из­пом­пва кръв­та и от­слаб­ва то­ну­са на кръ­во­нос­ни­те съ­до­ве. Чес­то та­ко­ва със­тоя­ние нас­тъп­ва на фо­на на въз­па­ли­тел­ни за­бол­ява­ния на сър­це­то. А те са ен­до­мио­кар­дит и мио­кар­дит. Те­зи две ус­лож­не­ния в по­ло­ви­на­та от слу­чаи­те се раз­ви­ват ка­то последица от пре­ка­ра­на ан­ги­на.

Прием на някои ле­карс­тва: по­ни­же­но­то кръв­но нал­яга­не мо­же да е следс­твие от стра­нич­ни дей­ствия на някои ле­карс­тва. Нап­ри­мер те­зи за сър­це­то и по-точ­но - нит­рог­ли­це­рин и бе­та-ад­ре­ноб­ло­ке­ри; го­ле­ми до­зи ан­ти­био­ти­ци; спаз­мо­ли­ти­ци и обе­збол­ява­щи, как­то и го­ле­ми до­зи оби­кно­ве­ни ус­по­кои­тел­ни, вкл. и ле­карс­тве­ни рас­те­ния ка­то бо­жур и дявол­ска ус­та. Ва­ле­риа­на­та ока­зва по-ме­ко дей­ствие.

Обо­стряне на язва­та: вне­зап­но спа­да­не на кръв­но­то нал­яга­не настъпва при обо­стряне язва­та на сто­ма­ха, как­то и прис­тъп на пан­креа­тит. Оби­кно­ве­но та­ко­ва със­тоя­ние, ос­вен с бол­ки в сто­ма­ха, се съп­ро­вож­да с об­ща сла­бост и сту­де­на пот. То­ва се на­ри­ча сим­пто­ма­тич­на хи­по­то­ния, коя­то из­чез­ва, след ка­то из­ле­ку­ва­те язва­та си.

Про­лет­на деп­ре­сия: хи­по­то­ния­та поч­ти ви­на­ги се съп­ро­вож­да с някои ви­до­ве деп­ре­сия. Ас­те­нич­на - деп­ре­сия на из­то­ще­ние­то. При нея преоб­ла­да­ва чувс­тво­то на умо­ра, вън­шно чо­век из­глеж­да из­то­щен и мо­же се­риоз­но да от­слаб­не. Апа­тич­на деп­ре­сия - за нея е ха­рак­тер­но пъл­но без­раз­ли­чие към всич­ко случ­ва­що се нао­ко­ло. Чо­век ни­що не же­лае, ни­що не го рад­ва, до­ри ни­що не го на­ран­ява. Ан­ге­до­нич­на деп­ре­сия. То­ва е за­гу­ба на чувс­тво­то за ра­дост. Стра­да­щият е пре­си­тен от емо­ции и се усе­ща ду­шев­но в за­дъ­не­на ули­ца. То­ва е деп­ре­сия­та на ве­ли­ки­те им­пе­ра­то­ри и ус­пеш­ни­те биз­нес­ме­ни, а в пос­лед­но вре­ме май и на някои хо­ли­вуд­ски зна­ме­ни­тос­ти.

Вни­ма­ние!
При на­пъл­но здра­ви хо­ра кръв­но­то нал­яга­не мо­же рязко да спад­не след някои про­це­ду­ри, кои­то пре­диз­вик­ват раз­шир­ява­не на кръ­во­нос­ни­те съ­до­ве - сау­на­та, тер­мал­ни ба­ни, об­три­ва­ния и дру­ги по­доб­ни.