В събота, 26 март, България приема Швейцария в европейска квалификация. Точно преди 20 години – на 1 май 1991-ва, двата национални отбора отново излизат един срещу друг в София. Мачът също е квалификация за първенството на Стария континент, което се провежда през 1992 г. в Швеция.
На нашите им трябва победа, за да се доближат до Европейското. Загубата ще ни извади окончателно от борбата. Селекционер на националите е Иван Вуцов. Още преди срещата с &ldquo;кръстоносците&rdquo; във футболните ни среди се коментира под сурдинка, че Вуцата трудно ще запази поста си и договорът му с федерацията няма да бъде подновен. Зад цялата кампания срещу Вуцов стои... Димитър Пенев. Пената е провел няколко разговора преди мача с началниците на футболния съюз. Пуска дебелите си връзки и очаква крайния изход на европейската квалификация. Въпросът е уреден предварително &ndash; паднем ли, Вуцов е аут, а Чичо Митко веднага ще заеме поста му.<br /> <br /> Въпросният двубой е един от най-инфарктните в цялата история на националния отбор. Вуцата не е на треньорската скамейка, понеже е наказан от УЕФА. Гледа срещата от тунела на стадион &ldquo;Васил Левски&rdquo;, откъдето дава наставления на своите помощници. <br /> <br /> Всичко започва перфектно за България. Набързо повеждаме с 2:0 след голове на Емил Костадинов в 10-ата и Наско Сираков в 25-ата минути. Националите са само на крачка от класиране на европейските финали. Но през второто полувреме настъпва пълен обрат. В 60-ата минута Кнуп намалява резултата, а в 85-ата отново той бележи и изравнява &ndash; 2:2. В последните минути нашите се втурват на щурм. В атака се включват и защитниците, водени от Трифон Иванов. Иван Вуцов крещи от тунела: &ldquo;Не се оголвайте, не се оголвайте!&rdquo;, но никой не го чува. В последната минута вратарят на гостите Хубер изритва топката в центъра на терена. Там нисичкият Киряков губи единоборство и кълбото попада в Кубилай Тюркилмаз, който ни разсича за 2:3. По това време важи старото правило, в което се дават по две точки за победа и една за равен. <br /> <br /> 50 хиляди на националния стадион замлъкват, резултатът от мача напомня на по-старите зрители за загубата от Перу на Мондиала в Мексико през 1970 г. Тогава падаме по същия начин, след като повеждаме с 2:0 и допускаме пълен обрат.<br /> <br /> Най-доволен от случилото се е... Димитър Пенев. Пената се стяга още на другия ден да поеме националния отбор. Но се налага да почака. Вуцов наистина е уволнен, но хитрият габровец решава да направи мръсно на бъдещия стратег. Вуйчо Ваньо настоява пред босовете неговото място да бъде заето от помощника му Красимир Борисов. Пената реагира като ужилен, но &ldquo;отгоре&rdquo; го молят да бъде търпелив и да поизчака още малко. Така и се случва &ndash; Краси Борисов води &ldquo;А&rdquo; тима, но временно. Само в два двубоя. След това мечтата на Димитър Пенев се сбъдва, тъй като неговите хора в БФС го назначават на отговорния пост. През август 1991 г. Пената извежда България в контролата с Турция в Стара Загора, завършила при резултат 0:0. По този начин се поставя началото на неговия дълъг престой в националния, чийто връх е световното първенство в Щатите през 1994 година, когато печелим бронзови медали.<br /> <br /> <span style="color: #800000"><u><em><br /> 1 май 1991 г., евр. квалификация<br /> </em></u></span><span style="color: #800000"><u><strong>БЪЛГАРИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 2:3<br /> </strong></u></span><br /> <em><strong>- 1:0 Костадинов (10), 2:0 Сираков (25), 2:1 Адр. Кнуп(60), 2:2 Адр. Кнуп (85), 2:3 Тюркилмаз(90)<br /> <br /> - БЪЛГАРИЯ: Б. Михайлов, Дочев (75 - Н. Тодоров), Тр. Иванов, Киряков, Н. Илиев, Зл. Янков, Ем. Костадинов, Г. Йорданов, Л. Пенев, Сираков (65 - Л. Танев), Балъков<br /> <br /> - ШВЕЙЦАРИЯ: Хубер, Хотигер, Хер, Егли, Орел, Херман, Б. Сутер, Бонвен, Колер (46 &ndash; Шапюиза), Адр. Кнуп (87 &ndash; Шепул), Тюркилмаз <br /> <br /> - Национален стадион &ldquo;Васил Левски&rdquo; &ndash; 55 000 зрители<br /> <br /> Съдия: Асенмахер (Гер)</strong></em>