ВИСОКО КРЪВНО
24 на сто от получилите инсулт умират още през първия месец, а през първата година - още толкова

Заради резките променив атмосферното налягане през пролетта и през есента, настъпва тежко изпитание за метеочувствителните хора. Тези явления се отразяват негативно на кръвоносните им съдове. Те губят своята еластичност, в тях се образуват атеросклеротични плаки, свиват се и в такива случаи е възможно да се стигне до инсулт. Страда мозъкът, който е необичайно чувствителен към недостига на кръв и на кислород, частично или изцяло се уврежда централната нервна система. За много хора това може да завърши с инсулт. Нарушенията в мозъчното кръвообращение са истинско бедствие за организма. На всеки пети българин медиците поставят такава диагноза.

Как да се избегне подобна катастрофа
Ако се наложи да оказвате помощ на човек, който е получил инсулт, най-важното е да не се пропусне времето за медицинска намеса. Ако лечението започне в първите минути след мозъчния кръвоизлив, то при всички случаи ще бъде успешно. Три часа (максимум шест часа) след инсулта в мозъка настъпват необратими патологични изменения, които при навременна намеса на лекар могат да бъдат предотвратени.
Понякога обаче, дори и след оказване на своевременна помощ, болният може да остане инвалид, за който ще трябва постоянно да се грижат. Затова най-добре е инсултът да се предотврати, а не след като е настъпил, да се лекува.

Имам въпрос, Пенка Спасова, Дупница
КАКВИ СА ПЪРВИТЕ ПРИЗНАЦИ НА КАТАСТРОФАТА
Предшествениците на мозъчната катастрофа често се маскират под някои други често срещани болести. Затова хората от рисковите групи трябва да бъдат много внимателни. За тях никаква промяна в организма не трябва остава непроверена.

Истинските признаци
- силно главоболие;
- световъртеж;
- усещане за неувереност;
- затруднено ходене;
- гадене и повръщане;
- постоянна сънливост;
- кратковременна загуба на съзнанието;
- поява на гърчове.

Точно тези мозъчни симптоми са рязко изразени при хеморагичен инсулт. С тях започва дебюта му. При исхемичния те обикновено са слабо изразени и не определят тежестта на състоянието на пациента. Например главоболието и световъртежът могат въобще да липсват. При нарушено кръвоснабдяване се увреждат различни области от централната нервна система, които управляват отделните функции на организма.

КАКВО СТАВА ТОГАВА
• Може да възникне мускулна слабост в крайниците (от едната или от другата страна на ръцете и на краката).
• Да стане безчувствено половината от тялото.
• Да възникнат нарушения в речта.
• Да се развие двойно виждане с очите или късогледство.
Каквото и да стане, инсултът винаги налага лечение в болница.

Това, което трябва да знаем
МОЗЪЧНИТЕ КРЪВОИЗЛИВИ СА ДВА ВИДА

Хеморагичен инсулт
Това е кръвоизлив в мозъка или под мозъчната обвивка и се развива в резултат от разкъсване на кръвоносен съд. Причините:
- слаби стени на кръвоносните съдове;
- високо артериално налягане.
Често в такава ситуация изпадат и млади, и енергични хора, които не са навършили 30 години. Хеморагичният инсулт обикновено удря в разгара на работния ден или вечерта, когато човек се отпусне на креслото след напрегнатия ден.

Исхемичен инсулт
(инфаркт на мозъка)
Той възниква при прекратяване или при рязко намаляване на кръвоснабдяването на отделни участъци от мозъка. Среща се 4-5 пъти по-често и обикновено настъпва през нощта или в предутринните часове, когато на човек му е трудно да предвиди опасността. В групата на риска са тези хора, които са навършили 50 години, имат цял букет от болести като: атеросклероза, хипертония и захарен диабет.

Наследствеността и другите фактори на риска
Предразположеността към съдовите заболявания се предава по наследство, но грамотната профилактика обикновено прекъсва печалната нишка на семейните инсулти. За съжаление има и други фактори, които подпомагат приближаващата катастрофа. И една от тези опасности е артериалната хипертония. В резултат на рязкото повишаване на артериалното налягане (хипертонична криза) може да са развие спазъм на кръвоносния съд или неговото разкъсване, което всъщност е причината за възникване на инфаркт на мозъка или на кръвоизлив. Високото кръвно налягане може да се нормализира с общохигиенни мерки.
• откажете се от тютюнопушенето;
• наспивайте се добре, не позволявайте на безсънието да ви мъчи;
• не се отказвайте от гимнастиката и от физическото натоварване.
Повишаването на нивото на холестерина не е свързано пряко, както е прието да се смята, със затлъстяването. Той може да се повиши и при хората с нормално тегло. Затова - преминете към здравословно хранене. Дайте предимство на растителната храна, а не на животинските мазнини. Яжте повече плодове и зеленчуци, риба (най-добре е тя да бъде морска). Ако вече са ви поставили диагноза атеросклероза на кръвоносните съдове на сърцето, на сънните артерии или на аортата, най-добре е да се настроите за продължителен прием на лекарства. Такива, които спират образуването на тромби или разширяват свитите от атеросклеротични плаки кръвоносни съдове.

Директно от пощенската кутия
КАК ДА СЕ СПРАВИМ С ХИПЕРТОНИЯТА
Толкова ми харесва вашият вестник и затова реших да ви пиша, това, което знам и което съм използвала против хипертония. Винаги когато дойде пролетта, а след това и есента, кръвното ми налягане започва да скача. Всеки път когато то “скочи” нагоре, разбира се, че възниква опасност от инсулт, инфаркт или бъбречна недостатъчност. Как познавам, че кръвното ми отново е направило скок? Хипертоникът със стаж веднага може да почувства разликата. Усещам хипертоничната криза с възникналото главоболие, с гаденето или с повръщането, които идват веднага след това. Пред очите ми започват да летят мушици, на челото ми избиват капки пот, а по кожата на лицето и гърдите ми избиват червени петна. Имам чувството, че с идването на хипертонията се влошават зрението и слухът ми.

Най-разумното в такива случаи
• Викам “Бърза помощ” и лягам в леглото, докато дежурният дойде.
• Слагам под главата си допълнителна възглавница.
• Под езика си слагам една таблетка хлофадон за смъкване на кръвното налягане.
• На краката ми слагат грейка, пълна с топла вода.
Когато дойде “Бърза помощ” най-напред ми измерват кръвното налягане, след това ми слагат инжекция и ми казват да остана поне още три часа в леглото. Възможно е, два дни след като преживея поредната хипертонична криза, да престана да виждам с едното око, но това ми се е случвало само веднъж досега.
Съветът за читателите на в. “Доктор” е, за да не стигат до “Бърза помощ”, да започнат да лекуват хипертонията си с алтернативните методи на народната медицина. Ще ви кажа как аз си помогнах по този начин. Ето моите изпитани рецепти.
• Едно жълто лале с едно листо от стеблото се нарязва на много ситно и се слага в бурканче, пълно с кисело мляко. Разбърква се добре и се изяжда за един ден. После една седмица кръвното налягане ще е в нормата.
• Взема се на гладно една бучка захар, потопена в оцет.
• Счуква се на ситно чубрица и се взема по една чаена лъжичка три пъти дневно на гладно.
• Половин бурканче от пюре, пълно с мед, се допълва с малко ябълков оцет. Разбърква се добре и се взема по една супена лъжица три пъти на ден.
• Изцежда се 1 чаша сок от кромид лук и се смесва с толкова мед. Взема се по една супена лъжица три пъти дневно. Може да се повтори.