Ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп иска да докаже на другите световни лидери, че знае какво да прави, неговият външнополитически курс трябва да започне с опити да подобри отношенията с Русия, пише Ян Бремър в седмичното американско списание Time.
„Презареждането” на отношенията с Русия се оказаха най-сериозния провал във външната политика на администрацията на Барак Обама и сега на Тръмп му предстои да го оправи.
 
„Обама и неговият държавен секретар Хилъри Клинтън не успяха да проумеят, че на САЩ не е изгодна борбата с Русия по въпроси, които за руснаците са значително по-важни, отколкото за американците, и че конфликтът с Москва няма да донесе на Съединените щати нищо ценно” – пише Бремър.
 
Новият шеф на Белия дом счита, че Вашингтон трябва да прави по-малко за света и повече за себе си, а американската изключителност не струва и цент повече от сумата, която може да получи за нея на свободния пазар, се казва в материала.
 
„Тръмп безусловно ще отстъпи Крим на Русия и ще се откаже от твърдата линия на Обама по отношение на останалата част на Украйна” – пише Time. Новият американски лидер ще бъде похвален, че е намалил напрежението в отношенията, които се движеха по опасна ескалационна спирала, особено в киберпространството.
 
Русия обаче не е единствената държава, политиката към която САЩ предстои да променят. Вашингтон трябва да преразгледа своите възгледи по сирийския конфликт, счита авторът на публикацията.
 
Тръмп може да събере много политически точки не в резултат на решени сложни глобални проблеми, а в резултат от отказани сражения, в които не трябва да се „удържи победа”, твърди Бремър. Според него, Тръмп съзнава, че не е по силите на САЩ отново да събере на едно място всички части на Сирия, отчитайки калейдоскопа от интереси и играчи, затова той ще се бори само с терористите от ИД.
 
Друг лидер, с когото Тръмп може да установи контакт, е турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който заяви, че президентството на Тръмп представлява „нова ера” в американската демокрация. Подобрените отношения между Анкара и Вашингтон могат да способстват за екстрадиране на Фетхуллах Гюлен, смъртен враг на Ердоган.
 
Ако сътрудничеството на Тръмп с Путин и Ердоган се разшири, трите държави могат да започнат тристранна дискусия.
 
След като разглежда отношенията на САЩ с Япония и Канада, Time обобщава: „Това ще бъдат интересни четири години”.
 
Превод и редакция: БЛИЦ