След първия тур на изборите за президент във Франция западните медии обърнаха внимание на разделението в страната. Много писаха за разкола във френското общество. При това журналистите почти единодушно заемат страната на победителя - лидерът на движението "Напред" Емануел Макрон - и настоятелно препоръчват на французите да "направят правилния избори" между "доброто" и "злото" на втория тур.

Германското издание Frankfurter Allgemeine Zeitung публикува статия със заглавието "Франция в дрипи", в която анализатор на изданието изразява опасенията си относно променилия се политически ландшафт в Европа и посочва, че победата на Макрон едва ли може да бъде наричана такава.  

"Над 40% от французите са гласували за кандидати от крайно леви или десни партии. Макрон победи с толкова малка преднина, че не би отишъл на втория тур на предишните два избора за презиент", пише в материала. Според автора, това свидетелства за "радикализация" на политическата арена на Европа. "След две седмици ние ще разберем какво иска Франция: да напусне ЕС и да си върне националната държава или да даде на Брюксел още пет години, за да реши огромните проблеми на ЕС", пише анализаторът на изданието. 

Американското издание Washington Post публикува материала "Изборите във Франция показаха нов политически разкол". Според автора на материала, страната е разделена на два лагера заради въпроса относно националната идентичност. Той отбелязва, че за първи път в историята на Франция до втория тур на изборите не са достигнали представителите на така наречения политически естаблишмънт - социалистите и консерваторите. Избирателите са гласували за кандидати, които са им обещали промени. 

"Нито Марин льо Пен, нито Емануел Макрон, заемайки поста президент, няма да се придържат към статуквото", пише в статията. Лидерът на "Националния фронт" иска страната му да напусне международните организации като ЕС и НАТО. Лидерът на движението "Напред!", на свой ред, вярва в "колективната солидарност" и е привърженик за засилване на ЕС. 

Колумнистът на швейцарското издание Le Temps също смята, че във френското общество се наблюдава разкол, а резултатите от гласуването показват много добре това. Той пише, че страната я чакат "коренни промени". 



"На втория тур едно срещу друго ще се изправят две виждания за Франция. Или това ще бъде страна без бариери, отворена за целия свят и неговите проблеми, или държава, която ще се скрие от всичко зад своите граници", пише в статията.  

Американският вестник Los Angeles Times пише, че Макрон и Льо Пен се борят не за поста на президента, а за "душата на Франция". "Тази битка ще определи не само бъдещето на страната, но и на целия ЕС", се казва още в статията.  

В същото време чуждестранните издания описват изборите във Франция като избори между доброто и злото, в който "злото", естествено, са евроскептиците. 


Например, Die Welt пише, че тези избори напомнят на фантастичен филм, в който "силите на доброто" се сражават със "силите за злото".

Британският вестник The Guardian публикува материал относно това, че лидерът на движение "Напред!" ще стане за Франция "многообещаващ шанс". Според авторът на статията, избирателите трябва да подкрепят Макрон. "Гласуването на 7 май е избори между откритостта и нетърпимостта, между интернационализма и национализма, оптимизма и ненавистта, надеждата и страха", се казва в публикацията. 
 

Израелският новинарски портал Haaretz твърди, че в случай на победа на Льо Пен Франция "може да се превърне в полицейска държава само за един ден"
 

LA Times, на свой ред, цитира френския анализатор от изследователския център Terra Nova Марк-Оливие Пади, който твърди, че Макрон има всичките шансове да стане онзи лидер, който е необходим на страната. Но ако той не победи Льо Пен на втория тур, "то ще стане много, много лошо". Експертът не уточнява защо.

Превод и редакция: БЛИЦ

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ