Скандалът "Дончев – Цацаров" може и да затихне, коментира пред БНР политологът Димитър Ганев.

Ние не можем да предполагаме докъде може да се разшири този скандал, защото, ако си спомняте, той започна като конфликт между Дончев и Цацаров. Впоследствие беше намесен и Гергов, а и президентът на републиката. В зависимост от това доколко ще се намесят други фигури, можем да станем свидетели съответно на задълбочаване на този скандал или на отмирането му. Както знаете, в България всяко чудо – за три дни. Ако не се поддържа този скандал с нови пикантерии и разкрития, аз не виждам вариант, в който той да продължи да се разраства и да има някакви политически последствия от него, заяви Ганев.

Той коментира и връзката между скандала и изгонването на Георги Гергов от Изпълнителното бюро на БСП. Това можем да не го броим към скандала "Дончев – Цацаров", защото Георги Гергов започва една собствена битка срещу ръководството на БСП. Тези скандали можеха да се очакват още преди това. По-скоро изгонването му от Изпълнителното бюро може да породи типичните за партията вътрешнопартийни скандали. Защо казвам, че бяха очаквани? Защото по принцип след такава загуба за Социалистическата партия винаги се възобновяват вътрешнопартийните конфликти.

В случая това, на което ставаме свидетели в момента, е използването на този скандал от госпожа Нинова да реши някои свои вътрешнопартийни проблеми, а именно да използва момента след изборите и съответно след оставката, за да намести своите лични баланси. Господин Гергов недвусмислено е една от най-силните фигури, т.нар. "партийни аристократи", които имат много сериозно влияние в Националния съвет и въобще в партията. В случая това, което се опитва да направи Нинова, е да консолидира подкрепата и за себе си и постепенно да прави своя група в Изпълнителното бюро, която да я подкрепя, а не да бъде просто една компромисна фигура между няколко лобита вътре в БСП, посочи политическият анализатор.

Димитър Ганев не прогнозира кой знае какъв интерес към започващите днес консултации при президента на парламентарно представените партии. Не мисля, че по някакъв начин тези консултации ще привлекат вниманието, не само заради скандала, а и защото в крайна сметка, това е една процедура, която трябва да се спази, а на нас отдавна ни е ясно, че не при президента ще бъдат разговорите за съставяне на коалиция. Но в случая коалицията вече е готова, доколкото разбирам, само кадровите въпроси остава да бъдат изгладени. Така че не виждам с какво подобни консултации ще ни грабнат вниманието, заяви политологът.