Залагането от Пентагона на кюрдските сили в операцията по освобождението на Ракка сериозно подкопава отношенията между Вашингтон и Анкара, пише Foreign Policy.
Плановете на САЩ по освобождаването на сирийския град Ракка - фактическата столица на ИД – предвижда широко участие в операцията на кюрдските Отряди за народна самоотбрана (YPG). Вашингтон вече оказа на кюрдите подкрепа от въздуха и доставка на въоръжения, се казва в публикацията.
 
Според Анкара обаче отрядите на YPG са свързани с кюрдската партия ПКК, считана в Турция за терористична.
 
Турските власти не обявяват какви мерки могат да предприемат в отговор на действията на Вашингтон, но те имат сериозни лостове за въздействие върху политиката на Вашингтон в региона, отбелязва авторът. Например може да бъде разширено сътрудничеството с Русия или да бъде закрит за ВВС на САЩ достъпът до летищата в южната част на страната, откъдето са извършвани бойните полети срещу ИД.
 
Американското командване разглежда кюрдите като най-боеспособните сили в региона. Според тях, без участието на кюрдските сили овладяването на „цитаделата на терористите” Ракка изглежда малко вероятно, пише Foreign Policy. Пентагонът се отнася скептично към предложението на Анкара да бъдат използвани турски войски и сирийски въстаници, тъй като те три месеца превземаха слабо укрепения град Манбидж.
 
Същевременно администрацията на Тръмп не може да отлага въпроса, тъй като именно в Ракка се планират терористичните актове в Европа.
 
Лидерът на YPG Сипана Хемо съобщи, че операцията по освобождаването на Ракка ще започне в началото на април и добави, че YPG ще участва в операциите въпреки възраженията на Турция.
 
Стремежът на Анкара да изтласка YPG от освобождаването на Ракка е съвсем прозрачна: кюрдите се стремят да спечелят с кръв актив, който после да материализират при определяне на съдбата на цялата турска общност в региона. Всъщност решаването на този наболял проблем не може да бъде отлаган до безкрайност, но Турция все още не е дозряла за „часа на истината”.
 
Превод и редакция: БЛИЦ